Kategórie
Petty CK2 Tottori sand
Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand Petty CK2 Tottori sand

Petty CK2 Tottori sand

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 13, 5cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 93,00 g
Výrobca: Yoshida Hamono

Univerzálny nôž Petty. 13,5cm trojvrstvová čepeľ s jadrom z ocele HAP40. Vonkajšie vrstvy z antikoróznej ocele. Osemhranná rúčka z impregnovaného javorového dreva. Ostrie je potrebné natierať olejom na čepele. K tomuto nožu si môžete dokúpiť tradičné drevené puzdro saya HZ2-3002LB.

Vyberte si variantu!
210,00 €s DPH
+ -

Detail produktu

Rodinný podnik Yoshida Hamono si získal srdcia nadšencov výnimočných nožov predovšetkým sériou Kyusakichi. Na ich jadrá použil Osamu san ultratvrdú oceľ ZDP189. Tento výrobca z ostrova Kjúšú, ktorý sa okrem nožov venuje i výrobe roľníckych nástrojov si s tvrdým materiálom vie skutočne poradiť. Prijal preto hodenú rukavicu ďalšieho vyzývateľa v podobe ocele HAP40.

HAP40 a ZDP189 sú vlastne súrodenci. Ich rodičmi sú oceliari z Hitachi Metals. Tak ako to už u súrodencov býva, v niečom sa podobajú a v niečom zase odlišujú. Ich spoločným znakom je prášková metalurgia a predovšetkým bezprecedentná tvrdosť. Bavíme sa tu o skutočne vysokých hodnotách na Rockwellovej škále tvrdosti. Samotná oceľ HAP40 dosahuje 64 – 68 HRC, pričom na čepeliach je to predsa len umiernenejší interval 65-66 HRC. Podľa osobných skúseností s výrobcom nemáme pochybnosti o tom, že v tomto prípade dosiahol tú vrchnú hranicu. Ďalšou spoločnou vlastnosťou je výborná oteruodolnosť a tak si ostrie udržuje dlhú životnosť. Pridajme k tomu pevnosť a exkluzívny materiál je na svete.

Je zaujímavé, že každá zo sestier dosiahla tieto vlastnosti iným spôsobom. Pokiaľ ZDP189 stavila na masívny obsah uhlíka a jemu zodpovedajúcu porciu chrómu, HAP40 zvolila inú cestu. Podiel uhlíka zodpovedá tradičným uhlíkovým oceliam, no ostatné prímesi dosahujú neobvyklé hodnoty . Teda s výnimkou chrómu no o tom až neskôr. Molybdén 5,4%, Vanád 3,3%, Volfrám 6,5%, Kobalt 8,5% to sú parametre vysokolegovanej ocele.

Poďme teraz na diferencie. HAP40 je na rozdiel od ZDP189 rýchlorezná nástrojová oceľ. No ešte výraznejšia odlišnosť je v odolnosti voči korózii. ZDP189 je antikorózna oceľ. HAP40 obsahuje len 4,7% chrómu a tak hovoríme o semi-stainless steel. Inými slovami táto oceľ neodoláva vlhkosti tak ako typické antikorózne materiály. Je preto na mieste používanie oleja na čepele.

Nože Yoshida Hamono HAP40 majú San Mai čepele s povrchovou úpravou Kurouchi. Konštrukcia je samozrejme WA-Bocho. Jadro z HAP40 je po stranách obložené vrstvou antikoróznej ocele. Ostrie je symetrické v tvare Hamaguri. Na čiernej čepeli je ručne vyrazený názov výrobcu v kanji znakoch a označenie ocele HAP40. Osemhranná rúčka podobne ako i prstenec sú vyrobené z javorového dreva. To je špeciálne impregnované živicou tak, aby sa zvýraznila jeho zaujímavá kresba a zvýšila jeho odolnosť. Pridaním pigmentu sa dosiahla podobnosť s piesočnými dunami v oblasti Tottori. Spolu s mosadzným dekoračným krúžkom a tmavým prstencom vytvára neobyčajný no veľmi elegantný celok. 

©2022 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Yoshida Hamono

Tentokrát zavítame na najjužnejší z japonských hlavných ostrovov – ostrov Kyushu. Podobne ako na priľahlom Shikoku aj tu sa striedajú hory s obrovským množstvom malých polí. Veľká časť ostrova má agrárny charakter a preto tu kováči vždy zohrávali dôležitú úlohu. Takzvaní „field blacksmiths“ vyrábajú nástroje pre miestnych roľníkov, rybárov a lesníkov už mnoho generácií.

Nie inak to bolo aj so Seiji Yoshidom, zakladateľom firmy Yoshida Hamono. Pred tým, ako v roku 1946 položil v prefektúre Saga základný kameň svojej firmy, vyučil sa za kováča u miestnych majstrov. Tí ho zasvätili do tajomstiev výroby pravých japonských mečov. Odvtedy sa toto umenie vo firme starostlivo uchováva už niekoľko generácií.

Japonci majú mnoho vlastností, ktoré by mohli byť pre nás inšpiráciou. Jednou z nich je i striedmosť. Japonec sa nezvykne zbaviť výrobku, kým mu dobre slúži. Preto sa oňho stará s príslovečnou dôkladnosťou. Na oplátku získa dobrý pocit pri jeho bezproblémovom a príjemnom používaní. To je i krédo firmy Yoshida Hamono. Svoje nože vyrába z najlepších materiálov spôsobom, aby každodenne prinášali potešenie svojmu užívateľovi a to po neobmedzenú dobu.

I keď ide o rodinnú, nie veľkú firmu, Yoshida Hamono zabezpečuje kompletnú výrobu. Z Yasugi Specialty Steels /YSS/ nakupuje unikátnu oceľ, ktorú následne  spracováva tradičnými postupmi. I samotné rúčky sa finalizujú priamo vo firme.

Možno sa spýtate, prečo sme si vybrali výrobcu z prefektúry Saga, ktorá nepatrí medzi vyhlásené strediská japonského kováčstva. Odpoveď je jednoduchá. Je len málo výrobcov, ktorí dokážu vyrobiť pravé uchihamono z ocele ZDP-189. A Yoshida Hamono je jednou z nich. 

©2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené. Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk