Kategórie

Sakon+

Tam, kde sa sa stretáva remeselná zručnosť s kozmickou technológiou - tak takto firma Hokiyama Cuttlery predstavuje svoj top model z inovatívnej línie Mugen. Nôž SAKON+ je nezriedka spájaný s označeniami ako žraločí zub alebo potkaní zub, no ešte častejšie so sebavedomým vyhlásením: zabudnite na brúsenie. O čo teda ide? 

Nanášanie povrchových vrstiev nie je v dnešných dňoch revolučná technológia. No patentovaný proces Vee-Tech používaný v leteckom a kozmickom priemysle je úplne iná liga. Výsledkom je totiž dokonalé splynutie materiálov, kde nehrozí ich nežiadúce oddeľovanie. Týmto spôsobom sa naniesla úzka vrstva ultra tvrdého karbidu, mimochodom opäť "zapožičaného" z kozmického priemyslu, na jednu stranu oceľovej čepele. Karbid vytvára mikrónové výbežky tvoriace neviditeľné zúbky. Oceľ je v porovnaní s karbidom mäkký materiál a pri krájaní dochádza k jeho prirodzenému opotrebovávaniu. Čím viac krájate, tým viac sa karbidové "zúbky" odhaľujú a tým je nôž ostrejší. A máme tu vysvetlenie označenia potkaní zub.

O tom, že karbid je fajnový materiál svedčí skutočnosť, že vďaka jeho výnimočnej odolnosti voči mechanickému

a tepelnému zaťaženiu sa vo veľkej miere používa pri stavbe kozmických lodí. Ale vráťme sa k nožom. Renomovaná britská skúšobňa CATRA svojím testom potvrdila, že pokles ostrosti čepelí SAKON+ je násobne pomalší ako u bežných oceľových a dokonca pomalší ako u keramických nožov. Podľa výrobcu, pri dodržiavaní bežných zásad použitia kvalitných nožov, nie je treba pri každodennom domácom krájaní brúsiť čepeľ SAKON+ po dobu celého roka. Z vlastnej skúsenosti môžeme tento fakt potvrdiť. Výsledky spoločnosti CATRA, ktoré sú vždy akceptované odbornou obcou, tak berieme s plnou vážnosťou.

Výsledkom patentovanej technológie Vee-Tech je vytvorenie zliatiny karbidu s oceľou. Pre najlepšie pochopenie princípu potkanieho zuba slúži mikroskopický záber ostria čepele po 6 mesačnom používaní bez brúsenia. Pokiaľ ostrie Vee-Tech má zjavne väčšie "zubky" pre lepšie krájanie, bežné oceľové ostrie je bez akýchkoľvek výbežkov, teda bez schopnosti krájať. Určite sa teraz spýtate: "A čo po roku?" Kúzlo ostria Vee-Tech spočíva v tom, že nôž môžete bežne brúsiť na brúsnych kameňoch, samozrejme z oceľovej strany, nie karbidovej.

Je logické, že takéto revolučné čepele nie je vhodné skombinovať s bežnými drevenými rúčkami. Voľba preto padla na metakrylovú živicu známu ako syntetický mramor. Tento materiál je bez pórov a pre jeho výborné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti sa používa i na výrobu kuchynských drezov a pracovných dosiek. Veľký dôraz bol kladený na príkladnú ergonómiu. Hlboká a bohatá transparentnosť živice vytvára elegantnú "chladnú" krásu. Tú ešte zvýrazňuje kontrastná čiernobiela kombinácia.

SAKON+ môžete dostať v dvoch praktických vyhotoveniach. Okrem obľúbeného mnohofunkčného noža santoku je to univerzálny nôž petty.

https://www.youtube.com/watch?v=8NOGf7eI9-E

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-3 z celkovo 3 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk