Kategórie

Koshiki Tanren

Výrobca Yoshida Hamono z prefektúry Saga na ostrove Kjushu je známy predovšetkým vďaka nožom z ocele ZDP-189. No jeho portfólio obsahuje samozrejme i iné výrobky. Osobitosťou výrobcu je, že okrem razených nožov, ktoré dnes celosvetovo predstavujú absolútnu väčšinu, sa zaoberá i ručne kovanými nožmi. Z titulu časovej náročnosti a veľkého záujmu je však ich získanie len málo pravdepodobné. No ak si postavíte hlavu, pripravte sa na dlhú dodaciu dobu, ktorá bude vo finále ešte dlhšou. Verte nám, vieme o tom svoje. O to väčšiu radosť máme z toho, že vám môžeme predstaviť aspoň jedného zástupcu z tejto kategórie s podpisom Yoshida Hamono.

Funayuki Koshiki Tanren – áno, tento nôž si skutočne zaslúži takéto komplikované meno. Z diaľky vám môže pripomínať Debu, no jeho váhová kategória i parametre čepele z neho robia Funayuki. Ide teda o univerzálny nôž, ktorý sa funkčne pohybuje v teritóriách typu Petty a Santoku. Koshiki je výraz pre tradičný spôsob výroby a Tanren zasa pre nekonečné kutie železa za účelom dosiahnutia jeho najlepšej kvality. A krkolomný názov je rozkľúčovaný. 

Nôž už na prvý pohľad vyzerá úchvatne. Laik by si síce myslel, že ide o starý zoxidovaný nôž, ktorý niekto náhodne vykopal na záhrade. No keďže nie sme laici, vieme, že ide o ručne kovanú čepeľ vo vyhotovení kurouchi. Nôž je kovaný nahrubo, presne tak, aby spĺňal svoju funkciu – rezal. Nič viac, nič menej. Materiál odhaľuje údery kladiva a potláča akúkoľvek snahu o uhladenosť. Tak to máme radi. Spine sa príkladne zužuje smerom k špičke. Shinogi je vyleštené a tvorí krásny protiklad k hornej tmavej časti. Konštrukcia je samozrejme San Mai, teda trojvrstvová. Jadro je z vysokouhlíkovej ocele SUJ-2. Jej extrémna tvrdosť na úrovni 62-64HRC  zaručuje výbornú odolnosť voči oteru. Využíva sa preto i pri výrobe ložísk. Vonkajšie vrstvy sú ukuté z ocele SS400. Robustné ostrie je symetrické. Čepeľ tak ako sa na ručne kovaného Japonca patrí, nie je antikorózna. Vyžaduje si tak ošetrovanie olejom. Na pravej strane sú vyrazené kanji znaky Tanren Kyusakichi. Pri takomto noži half tang nikoho neprekvapí. Rúčka je oválna z dreviny zelkova (japonský hrab). Živicový prstenec je ozdobený nálepkou s obchodnou značkou výrobcu Kyusakichi. 

Ochutnávajte rýchlo, vzorky sú skutočne len na degustáciu.

©2023 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-1 z 1 záznamu.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk