Kategórie

Maeda

V segmente nožov budú vždy hrať dôležitú úlohu ručne kované. Trúfame si predpovedať, že ich exkluzivita bude mať býčiu tendenciu. Nie že by sa im nevyrovnali výnimočné high-end kúsky od známych výrobcov, ale stelesnenie duše autora v jeho ručnej práci má neopakovateľné čaro. Navyše tu doslova platí, že každý kus je originál. A kto by nechcel vlastniť originál?

Veľkí majstri pomaly odchádzajú a nie každý má svojho nástupcu. Od nájdenia nového kováča až po získanie jeho výrobkov uplynie pomerne dlhý čas. A to len vtedy, ak budete mať šťastie a presvedčíte majstra, že ste hoden jeho dôvery. Preto sme pred viac ako rokom sadli do auta a prebrázdili ostrov Šikoku. Nižšie uvedená ponuka je dôkazom, že naše úsilie nebolo márne.

Maeda san bol vyhľadávaným kováčom, ktorý dodával miestnym roľníkom potrebné náradie. Vynikal predovšetkým v ručných kosách, ktoré mali jednostranné ostrie. Keďže nemal syna, ale dcéru, dedičstvo prevzal len jeho vnuk. Vplyvom mechanizácie poľnohospodárstva klesol dopyt po ručnom náradí. Kitaoka san preto začal vyrábať nože. Sami sa môžete presvedčiť, že veľmi úspešne.

Ako mnoho iných, aj Kitaoka san rád pracuje s „modrou“ oceľou, konkrétne Aogami 2. Tento tradičný materiál má toľko vyslovene pozitívnych vlastností, že potreba olejovania čepele je naozaj malichernosť. Na jadre s tvrdosťou 63 HRC majster prikuje vrstvu mäkšieho železa. Výsledkom je typické Wa Bocho s konštrukciou San Mai. Čepeľ je vo verzii Kurouchi, ktorá nožu dodáva požadovanú patinu. Kanji znaky Aogami 2 sú tmavé, pretože boli vyrazené pred kalením. Naopak, značky Maeda Forge boli vyrazené na hotovej čepeli, takže sú jasne strieborné.

Jedným z rozdielov medzi ručne kovanými a razenými čepeľami je ich ostrie. Ak pre tie druhé väčšinou platí hodnota uhla v rozmedzí 15-20°, majstri svojim kovaným čepeliam doprajú robustnejšiu ostrie. Hlavným dôvodom je jeho trvanlivosť. Takúto čepeľ naozaj netreba dlho brúsiť a o to v bežnej praxi ide. Treba tiež dodať, že žiletkové ostrie by na takýchto nožoch vyzeral celkom komicky. Nakoniec je možné každú čepeľ prebrúsiť podľa preferencií používateľa. Takto však získate originálny symetrický brus Hamaguri s majstrovským rukopisom.

Rukoväte nainštalovali remeselníci z Hokiyama Cutlery. A nie hocijaké. Oválna rukoväť z exotického palisandru krásne plynulo prechádza do prsteňa zo stabilizovaného dreva pakkawood. Celok pôsobí veľmi autenticky a v skutočnosti takým aj je. 

Ak hľadáte kúsok pravého Japonska, ste na tom pravom mieste.

©2023 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené. 

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-4 z celkovo 4 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk