Kategórie

Sakon Bokusui Swirl

V Nippon Knives máme radi Shikoku. Ostrov s krásnou prírodou, ktorý si ticho a nenápadne žije svoj život. Máme radi Kochi, kde pobrežie oceánu prechádza cez nespočetné množstvo ryžových polí až k strmým horám. No a samozrejme máme radi miestnych kováčov, ktorí popri bežnom roľníckom náradí púšťajú do sveta ohromné nože. Robia to skromne a potichu, takže bez potrebných kontaktov sa o nich ani nedozviete. No pokiaľ je vaším partnerom Shinsuke Hokiyama, máte to pod kontrolou.

Jeho firma Hokiyama Cutlery oslávila v roku 2019 sté výročie. Určite neunikli vašej pozornosti nože BUHO od majstra Muratu, vyrobené v limitovanej sérii práve k tomuto míľniku. Shinsuke je známy tým, že vyznáva nové progresívne metódy výroby nožov. No ako správny Japonec, nezabúda ani na tie tradičné a zmysluplne ich spája v kolekcii svojich výrobkov. 

Jeho najnovším počinom sú tradičné nože Wa Bocho vyrobené nie z tak obvyklej ocele. Ide pritom o výborný materiál od renomovaného výrobcu Aichi Steel, ktorý ho označuje AUS10. Ocele radu AUS nie sú žiadnou novinkou. AUS6 je hojne zastúpená v nižšej triede domácich nožov. AUS8 je zase spoľahlivý materiál pre slušnú strednú triedu nožov. No a logicky AUS 10 stojí na vrchole tohto radu. Často je porovnávaná s oceňovanou VG10, s ktorou má rovnaký obsah uhlíka. Chemickým zložením pripomína i 440C, no tá má podstatne vyšší obsah chrómu. AUS10 patrí medzi moderné ocele s väčším množstvom legátov. 1,05% uhlíka jej pri správnom tepelnom spracovaní zabezpečuje veľmi slušnú tvrdosť 60 HRC. Jemné karbidy kremíku a vanádu ju predurčujú na formátovanie ozaj strmých uhlov ostria. Tie samozrejme dosiahnete bez útrap na japonských brúsnych kameňoch

Najnovšiu radu nožov výrobca nazval Sakon Bokusui Swirl. Je naším dobrým zvykom rozkľúčovať komplikované japonské názvy do zrozumiteľnej podoby. Sakon je značka pre „praktické“ nože, teda z antikoróznych materiálov, ktoré rozmaznaní Európania nemusia natierať kaméliovým olejom. Boku je výraz pre atrament používaný pri kaligrafii. Sui zase predstavuje vyjadrenie elegancie. Posledné slovo je prepožičané z angličtiny a znamená vírenie. Ak to dáme dohromady, dostaneme zvírenú damascénsku kresbu typu Suminagashi a to je presne to, čo nás na tomto noži doslova fascinuje. 

Tak ako bolo vyššie uvedené, jadro čepele je vyrobené z ocele AUS10. Z každej strany je obložené 33 vrstvami niklu a ocele. Finálna kresba je docielená tlakovou metódou a výsledok je v skutku jedinečný. Pridajte čierne kanji znaky a úplnosť je zavŕšená. Nie tak úplne. Ešte sme si nechali prstenec z pravého byvolieho rohu a hladká rúčka z magnólie samozrejme v osemhrannom profile.

©2021 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-4 z celkovo 4 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk