Kategórie

SUPER STONE BARRIER

Sú nože a nože. Vlastne tak ako všetko v živote. Obyčajné, nenápadné, ničím výnimočné a svoju úlohu nakoniec ako tak zvládnu. Potom také, pri ktorých si vymýšľame nové a nové úlohy len preto, aby sme ich mohli použiť a seba potešiť. A potom také, o ktorých sa nebojíme tvrdiť, že majú dušu. No sú aj nože, nad ktorými si lámeme hlavu, či to čo dokážu je vôbec možné. Veď prehlasovať bez hanby, že nôž nie je potrebné rok brúsiť a iný je zase zaručene ostrejší ako ktorýkoľvek iný, vzbudzuje všeobecné pochybnosti. Sú však opodstatnené? Sme radi, že mnohé z týchto odvážnych tvrdení sa nám podarilo dokázať aj v praxi. Dosvedčiť nám to môžu tí, ktorí sa nebáli zaexperimentovať a kúpili si napríklad nôž Sakon Plus. No šancu majú i ďalší, pretože Nippon Knives vám práve prináša jedny z najostrejších kuchynských nožov vôbec. Dovoľte nám predstaviť Super Stone Barrier Knife. 


Ak si pozriete milé video, pravdepodobne skonštatujete, že ide o klamlivú reklamu známu z nespočetných relácií TV-shopping. Verte nám, toto nie je ten prípad. Hneď vás presvedčíme prečo. 

Nôž pochádza zo Seki v prefektúre Gifu. Už jeho pôvod je garanciou solídnosti a kvality. To samozrejme nestačí a preto sa pozrime bližšie na jeho vojensky povedané technicko-taktické dáta. 

V prvom rade treba vyviesť z omylu tých, ktorí si myslia, že ide o keramický nôž. No, to ani náhodou nie! Je to poctivý oceľový nôž. Materiál dodala oceliareň Aichi a to konkrétne svoju osvedčenú nožiarsku oceľ AUS-8 s tvrdosťou 59 HRC. Tajomstvo ostrej čepele je ukryté v jej hrúbke. Lepšie povedané v jej subtílnosti. Jemnejšie ostrie vybrúsite na tenšom materiáli ako na hrubšom. Preto firma Sumikama Cutlery /Kasumi/ frézuje čepele na precíznych CNC frézach s možnosťou nastavenia po neuveriteľných 0,01mm. 

Logickým problémom sa javí námietka vychádzajúca zo zjednodušeného fyzikálneho fundamentu: čo je príliš tenké, nemôže byť dostatočne pevné. Nezabúdajme však, že predstavujeme Super Stone Barrier Knife. Čepeľ je pokrytá 6 vrstvami špeciálnej kameniny. Prvá slúži na dokonalé spojenie s oceľovou čepeľou, ďalšie 4 dodávajú čepeli pevnosť a finálna šiesta má na starosti povrchovú úpravu so žiadúcimi vlastnosťami. Dramaticky znižuje lepivosť a jej mikrónové vzduchové vankúšiky redukujú trenie počas krájania. 

Vráťme sa ale k signifikantnej vlastnosti tohto noža a síce k jeho ostrosti. V Seki sa od 12. storočia kuli tie najkvalitnejšie meče. Vynikali svojou pevnosťou a ostrosťou. Výrobcovia nožov z tejto oblasti sa preto majú čím inšpirovať. Nie je to len vrstvenie materiálov s rôznymi charakteristikami, ale aj tvar samotného ostria. Ako ideálny sa adoptoval tvar Hamaguri. Ten sa vyznačuje priam žiletkovou ostrosťou, no zároveň pevnosťou a zníženou adhéziou. Krájanie s ostrím Hamaguri je preto veľmi plynulé a s minimálnou námahou. Tak ako vo všeobecnosti platí pre japonské nože i Super Stone Barrier Knife sa bežne brúsi na japonských brúsnych kameňoch.

Poďme si teda zhrnúť základné benefity noža Super Stone Barrier Knife: 

- bezprecedentná ostrosť 

- plynulosť pri krájaní vďaka ostriu Hamaguri 

- pevnosť 

- odolnosť voči korózii 

- minimálna lepivosť 

- jednoduchá údržba 

Skrátene povedané, rýchlo a pohodlne nakrájajte, nôž len utrite a ak to dokážete, odložte ho. 


Tvorcovia noža Super Stone Barrier Knife nezanedbali ani jeho estetickú stránku. Elegantná kameninová čepeľ je skombinovaná s „oldschool“ rúčkou z kvalitného stabilizovaného dreva pakkawood. Tá je spevnená dvomi nitmi a dozdobená gravírom Stone Barrier. V ponuke je 18cm nôž šéfkuchára Gyuto, 16,5cm nôž Santoku a 13cm univerzálny nôž Petty. 

Ak vás naše argumenty nepresvedčili, príďte sa osobne presvedčiť o vlastnostiach nožov Super Stone Barrier. 

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Video Super Stone Barrier Knife

Zobrazených 1-5 z celkovo 5 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk