Kategórie

Kashi Urushi

Urushi alebo Japanese lacquer je veľmi populárna technika v japonskom umení. Ide o dekoráciu predmetov za pomoci prírodnej živice zo stromu Urushi. Tak ako mnoho iných vplyvov i tento pochádza z Číny. Rozkvet Urushi v Japonsku začal v období Heian.

Urushi je najtrvácnejší netoxický prírodný lak. Nie je preto prekvapením, že si našiel cestu i na tak exponované miesto akým sú rúčky kuchynských nožov. Výrobca zveril svoje osemhranné rúčky z odolného dubového dreva majstrom Urushi, ktorí na ne naniesli čierny lak so zlatými bodmi. Takúto dekoráciu nazvali kokushin (postupujúca čerň). Je na fantázii každého, čo si pod týmto pojmom predstaví. Nám rúčky pripomínajú rozhranie medzi dňom a nocou. Dekorácia Urushi opticky nahrádza absentujúci prstenec a musíme podotknúť, že táto minimalistická konštrukcia je dizajnovo veľmi čistá. 

No tento nôž nie je len o rúčke. I keď je výnimočná, čepeľ za ňou určite nezaostáva. Jej jadro je z osvedčenej kobaltovej VG10 tvrdenej na 61 HRC. Po stranách je robí spoločnosť 16 a 16 vrstiev prekladanej antikoróznej ocele. Damascénsky vzor je dotvorený tepaním vrchnej časti čepele. Nechýba označenie výrobcu tradičnými kanji znakmi ako i nápisy v latinke Damascus VG-10 TAKAYUKI made in Japan. Ostrie je symetrické typu Hamaguri s výrazným hamonom.

©2022 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-4 z celkovo 4 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk