Kategórie

Tojiro Knife Atelier

Ak sa vám niekedy podarí zablúdiť do prefektúry Niigata, nenechajte si ujsť prehliadku Tojiro Display Factory. Známy výrobca postavil túto malú vkusnú prevádzku, aby ukázal záujemcom všetky výrobné úkony potrebné pre vznik kuchynského noža. Prevádzka je prístupná verejnosti. Medzi ňou a skutočnou výrobnou fabrikou Tojiro je jedno oddelenie, kam sa, žiaľ, nedostanete. Neostáva vám tak nič iné, len veriť nasledovným riadkom.

Tojiro Knife Atelier je názov dielne, zakomponovanej do výrobného areálu rovnomennej firmy. Tu sa rodia ručne kované skvosty s logom štyroch hôr Fuji, na ktoré je hodno si počkať. Ateliér založil Matsumura san, ktorý je i vedúcim kováčom. Pracuje sa tu tradičným spôsobom hizukuri. Pri svojej práci sa riadi firemným krédom Ichigo Ichie, podľa ktorého je každé stretnutie v živote jedinečné. Toto učenie prevzaté z výučby čajových ceremónií aplikoval výrobca na nôž a jeho užívateľa. Tojiro sa tak stal jedným z mála výrobcov, ktorý vo vlastnej réžii ponúka razené i ručne kované nože. Okrem kuchynských nožov sa tu vyrábajú i poľovnícke, ktoré nájdete v našej ponuke. 

Z najnovšej produkcie Tojiro Knife Atelier sme pre vás vybrali nôž typu Bunka a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ide o naozaj univerzálny nástroj, ktorý toho zvládne dokonca viac ako povestný typ Santoku a to vďaka svojmu hrotu K-Tip. Okrem toho je jeho tvar veľmi atraktívny, nakoľko pripomína japonský krátky meč Tanto

170mm damascénska čepeľ pozostáva zo 63 vrstiev ukutých z antikoróznej ocele. Jadro z osvedčenej kobaltovej VG10 pochádza z Takefu Special Steel. Vrchná časť je neleštená a ponechaná v pôvodnom stave po kalení (Kurouchi). Leštený spodok odkrýva striedanie mäkších a tvrdších vrstiev. Hra vlniek končí nad symetrickým ostrím výrazným hamonom. Finálnym krokom je vyrazenie kanji znakov – Made by Tojiro Knife Atelier

Rúčky v tomto prípade hrajú rovnakú ligu ako ich ušľachtilé čepele. Asi budete s nami súhlasiť, že osemhran je v tejto triede viac ako očakávaný. Vysoký dôraz bol kladený na výber materiálov a ich spracovanie. Rúčku opticky oddeľuje od prstenca decentný dekoračný krúžok. Preto pôsobí tento half tang minimalisticky no zároveň exkluzívne. Vkusným detailom je logo výrobcu umiestnené na konci rúčky. Stačí sa pozrieť na ponúkané materiálové kombinácie a hneď je jasné, do akej kategórie nože patria. 

Sakura/Eben                                                                                                                                                                                                 

Sakura vyniká jemnou textúrou. Pôsobí teplo a mäkko. No je predovšetkým veľmi silne spojená s japonským duchovným životom, čím nôž získava ďalší rozmer. Predel medzi rúčkou a prstencom je vytvorený krúžkom z exotického ebenu. Jeho tmavá farba dodáva svetlej sakure potrebný kontrast. 


Padouk/Umelý mramor                                                                                                                                                                                      

Padouk je tropické drevo z oblasti rovníkovej Afriky. Je charakteristické výraznou červenohnedou farbou a osobitou textúrou v podobe tmavých pruhov. Preto je obľúbeným materiálom interiérových dizajnérov. Napriek typickým pórom je drevo veľmi odolné voči vlhkosti a tým i plesniam a baktériám. Jeho rozmerová stálosť a odolnosť voči oteru ho predurčujú pre výrobu luxusných podlahových krytín. Predel medzi rúčkou a prstencom tvorí dekoračný krúžok z bieleho umelého mramoru. 


Wenge/Umelý mramor                                                                                                                                                                                           

Wenge je vzácne tropické drevo pochádzajúce podobne ako Padouk z oblastí strednej Afriky. S padoukom má spoločné nielen miesto výskytu, ale i fyzikálne vlastnosti. Je tvrdé, husté, odolávajúce oteru, plesniam a hnilobe. Jeho textúra je veľmi elegantná. Strieda sa tu tmavohnedý podklad s čiernymi žilkami a výraznými pórmi. Pre svoj zjav často supluje nedostatkový eben. Je vyhľadávaným materiálom pre výrobu nábytku a dekoračných predmetov. Predel medzi rúčkou a prstencom tvorí krúžok z bieleho umelého mramoru.

Akadémia Nippon Knives Top Gun získala troch nadmieru talentovaných členov.

©2023 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-3 z celkovo 3 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk