Kategórie

Genbu

Napriek stáročiam izolácie bolo Japonsko ovplyvňované neďalekou Čínou. Odtiaľ prúdili nielen poznatky z oblasti poľnohospodárstva a remesiel, ale i náboženské a filozofické učenia. Tak sa japonský šintoizmus postupne obohacoval budhizmom, konfucionizmom a taoizmom. Čínski astrológovia rozdelili ekliptiku na 28 palácov a tie do štyroch skupín. Každá zo skupín prislúcha k jednej zo svetových strán a má svojho zvieracieho boha, živel, farbu a ročné obdobie. Tento prístup si Japonsko osvojilo niekedy v období Asuka (538 – 710). A práve toto sa stalo inšpiráciou nielen pre učenie Feng Shui, ale i pre vytvorenie neobyčajnej série pod názvom Constellation.

Časové intervaly medzi jednotlivými edíciami sú značné a preto pokladáme za dobré, že sme si pripomenuli hlavný motív tohto diela. Po príchode ohnivého vtáka z juhu (Suzaku), bieleho tigra zo západu (Byakko), modrého draka z východu (Seiryu), je teda čas privítať čiernu korytnačku (Genbu), ktorá dorazila zo severu.

Tak ako máme vo zvyku, predstavíme si najprv samotného nebeského strážcu severu. Je spájaný s čiernou farbou a zo živlov si vybral vodu. Tá symbolizuje život, očistu a znovuzrodenie. Z ročných období mu pripadla zima prinášajúca dlhovekosť, šťastie a múdrosť. Býva nazývaný aj ako temný bojovník oplývajúci silou a odvahou. Najčastejšie je zobrazovaný ako korytnačka s ovinutým hadom okolo panciera, čo symbolizuje prúdenie vody. Samotná korytnačka je mužského princípu jang, zatiaľ čo had je princípu ženského jin. Dokonalá harmónia. Po nevídaných kreáciách predošlých edícií si ťažko predstaviť, čo ešte viac je možné vytvoriť v prípade kuchynských nožov. Poďme sa teda pozrieť, ako Genbu stvárnili majstri z firmy Marusho Industry.

Už prvý pohľad naznačuje, že naše obavy boli neopodstatnené. Možno je naša predstavivosť obmedzená, no to, čo nám pristálo na stole, prekračuje všetky jej hranice. Technika výroby čepelí je skutočne unikátna. Konštrukčne ide o tradičný San Mai, teda trojvrstvová skladba s tvrdým jadrom a mäkšími vonkajšími vrstvami. No samotné jadro je coreless, teda bezjadrové. Je tvorené prekladaním dvoch špičkových ocelí VG2 a VG10 od majstrov z Takefu Special Steel. Vonkajšie vrstvy z antikoróznej ocele SUS410 v 3D podobe korytnačieho panciera končia približne v strede šírky čepele. Ďalej smerom k ostriu pokračuje coreless skladba, ktorá vytvára krásnu damascénsku kresbu. Nápadité, dokonalé. No nie celkom v očiach samotných tvorcov. Na povrchovú úpravu preto zvolili technológiu PVD. Ide o vákuové nanášanie pár. Pevný materiál sa vo vákuu fyzikálnymi procesmi zmení na plyn a nanesie sa ako super jemná a pevná vrstvička na požadovaný predmet, v našom prípade čepeľ. Výsledkom je nielen tmavé sfarbenie /Čierna korytnačka/, ale predovšetkým pevný, tvrdý a oteruodolný povrch s nízkym trením. Ostrie ja samozrejme typu Hamaguri. Na takto dokonalej čepeli nesmie chýbať príslušné označenie. To je v bielej farbe a informuje o výrobcovi, type čepele, názve a poradovom čísle tejto limitovanej edície. Rovnakým spôsobom je na čepeli vyobrazený Genbu.

Prstenec zo zliatiny striebra a niklu prechádza do impozantnej dvanásťhrannej rúčky zo zelenej akrylovej živice. Diagonálne hrany predstavujú hada ovíjajúceho sa okolo korytnačky. Po stranách nájdeme dekoračné aplikácie. Koncovka z rovnakého materiálu ako prstenec má tvar ihlanu s dvomi menšími ozdobnými aplikáciami.

Nože sú uložené v zelených lôžkach. Táto farba, rovnako tak farba rúčiek je odkazom na zelené tukové bunky skutočnej Čiernej korytnačky. Kazeta je identická ako v predošlých edíciách. Celkovo bolo vyrobených 50 súprav. Je to predposledná edícia cyklu Constellation.

© 2024 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-1 z 1 záznamu.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk