Kategórie

Seiryu

Tretí článok cyklu Constellation hlási príchod. Presnejšie povedané prílet. Však ide o jeho výsosť Modrý drak. Nasledoval svojich predchodcov Ohnivého vtáka a Bieleho tigra. Drak je v čínskej kultúre považovaný za najdôležitejší symbol a tak sa poďme pozrieť prečo tomu tak je.

Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že na rozdiel od západného sveta, kde hlavným poslaním draka je mať aspoň tri hlúpe hlavy (s počtom hlúpych hláv naberá drak na vážnosti) a konzumovať nešťastné princezné, vo východných kultúrach je drak nositeľom nielen sily, ale najmä dobra. Je preto uctievaný a patrí mu najvyššie postavenie v čínskej hierarchii. Obľúbili si ho hlavne cisári, ktorí sa považovali za potomkov draka. Riadi hviezdy, prislúcha mu mužský princíp jang a zo živlov si prisvojil vodu – preto aj modrý drak. Z ročných období predstavuje jar a zo svetových strán logicky východ.

Seiryu – to je japonský výraz pre označenie Modrého draka. Na túto edíciu sa výrobca Marusho Industry pripravoval dlho a svedomito. Tak ako je drak najdôležitejším symbolom zverokruhu, tak je táto súprava nožov vrcholom celého cyklu Constallation. Prekonať latku vysoko nastavenú edíciami Suzaku a Byakko nie je vôbec ľahká úloha. No kde je cieľ, tam je cesta, vravievali klasici.

Ohnivé perie Suzaku sme našli v komplikovanom damasku mokume, tigrie zuby Byakko v prekrásnom suminagashi, no sila a čírosť Seiryu sa zrkadlí v esteticky čistých a na prvý pohľad jednoduchých čepeliach. Tu je však potrebné zdôrazniť výraz „na prvý pohľad“. Stačí sa pozrieť pozornejšie a pohrať sa trochu s dopadajúcim svetlom a drak odhalí svoje tajomstvo. Zvlnené leštené hamono pripomína dračie krivky a vkusne kontrastuje s matnou vrchnou časťou čepele. Pri správnom uhle pohľadu sa objavia leštené vertikálne pruhy. Vskutku originálne riešenie decentného dotvorenia textúry. Tento ďalší dračí odkaz sa mimochodom veľmi ťažko fotograficky zachytáva. Akoby Jeho Výsosť Seiryu nechcel dopriať pohľad na túto krásu bežnému smrteľníkovi. Na pravej časti čepele nájdeme názov značky, označenie ocele a krajinu pôvodu. Kanji znaky znamenajú Seiryu – Modrý drak. Na ľavej strane nemôže chýbať nápis Limited Edition Seiryu a poradové číslo súpravy. Nad týmto nápisom tróni samotný Modrý drak.

Konštrukčne ide o tradičný San Mai, no s tým najlepším jadrom, aké v Japonsku zoženiete. Je ukuté z ocele ZDP-189, ktorú nájdete na tých najvrchnejších regáloch oceliarne Hitachi Metals. Extrémne vysoký obsah uhlíka je dobre vyvážený chrómom, takže ide o antikoróznu oceľ. Okrem ďalších dôležitých legátov ako volfrám, vanád, molybdén, kremík a mangán má kalenie pri mínus 196°C (sub-zero treatment) hlavnú zásluhu na extrémnej tvrdosti, ktorá dosahuje až 67 HRC. Práca s týmto materiálom je extrémne náročná a je len málo výrobcov nožov, ktorí prijali túto výzvu. Ostrie, tak ako sme si pri nožoch Zanmai zvykli, je vo forme Hamaguri.

Tak ako čepele i rúčky sú výnimočné. Ťažko posúdiť, ktorá časť noža bola výrobne väčším rébusom. Svojím zvlneným tvarom pripomínajú telo draka. Akrylová živica hrá niekoľkými odtieňmi modrej presne ako živel, ktorý drak predstavuje. V textúre rúčky rozpoznávame dračie šupiny. Prechod dynamických línií medzi záštitou z nikel-striebornej zliatiny, rúčkou a pätkou je na nevídanej úrovni a sotva niekde nájdeme paralelu. Pokiaľ sme pri sérii Zanmai Supreme Twisted obdivovali bezchybný zatočený osemhran, tu sa dostávame o niekoľko úrovní vyššie. V tomto na oko nenápadnom detaile je ukrytá remeselná dokonalosť, ktorú je ťažko čo i len popísať. Už tu sa dalo skončiť. Nie však Marusho Industry. Na rozhranie medzi odlišnými materiálmi sa použili decentné čierne celulózové krúžky. Hlavný ozdobný pin v tvare slnka si našiel miesto v strede rúčky. Ten menší, graficky totožný so znakom mieru maliara Nikolaja Rericha, nájdeme na začiatku kónusovej pätky predstavujúcej, ako inak, dračí chvost.

Kazeta je fanúšikom projektu Constellation dobre známa. Od predošlých sa líši farbou lôžka nožov. Je temno modrá pripomínajúc vodu.

Pre tých, ktorí majú tú česť prvýkrát. Ide o limitovanú číslovanú súpravu štyroch nožov v zložení Petty, Santoku, Gyuto a Kiritsuke. Bolo vyrobených 50 súprav pre celý svet. Modrý drak je v poradí treťou edíciou cyklu Constellation.

© 2022 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-1 z 1 záznamu.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk