Kategórie

Sakon Murakumo

Názov Murakumo pochádza zo známeho japonského mýtu. Mladší brat bohyne slnka Susanoo premohol za pomoci ľsti a 8 sudov saké osemhlavého draka. V jeho útrobách našiel posvätný meč Murakumo, ktorý bol v neskoršom období premenovaný na Kusanagi. Áno, presne ten Kusanagi, ktorý tvorí jednu z insígnií cisárskeho dvora.

Nazvať svoj nôž Murakumo si vyžaduje určitú mieru sebavedomia. No pri pohľade na jeho pôvod idú akékoľvek pochybnosti stranou. Výrobcom nie je nikto iný ako Hokiyama Cutlery, jeden z lídrov z významnej oblasti Tosa na ostrove Shikoku. 

Na vytvorenie majstrovského diela potrebujete 3 veci. Odhodlanie, špičkové materiály a zručných remeselníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Shinsuke Hokiyama disponuje všetkými. Dôkaz leží pred vami. 

Hagane týchto výnimočných nožov je ukuté z antikoróznej ocele SLD. Je to vyšší vývojový stupeň osvedčenej SKD-11. Ide o nástrojovú oceľ die steel, ktorá je charakteristická tvrdosťou, pevnosťou a ohromnou odolnosťou voči oteru. Vďaka práškovej metalurgii vyniká jemnosťou svojich karbidov. Mágovia z Hitachi Metals ju namiešali z poriadnej porcie uhlíka, ktorý dosahuje 1,40 – 1,60% podiel. Ten je vyvážený 11-13% obsahom chrómu, takže si oceľ nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Požadované vlastnosti dodávajú i ostatné dôležité legáty ako vanád, molybdén, kremík a mangán. Ako sme si už zvykli u japonských producentov ocele, nežiadúca síra a fosfor tvoria menej ako 0,025%. Výsledkom je čepeľ s nekompromisnou tvrdosťou v rozmedzí 62 – 64 HRC. Tento ušľachtilý materiál je vyrábaný v dobre známom stredisku Yasugi Specialty Steel a tak sa môžete stretnúť i s názvom YSS SLD alebo Yasuki SLD. 

Damascénsky vzor suminagashi je vytvorený 36 vrstvami ocele SUS-405 a niklu ktoré sú prikuté z oboch strán k jadru. Vznikla tak 73 vrstvová, komplexná a esteticky nezabudnuteľná čepeľ, ktorá si drží svoje symetrické ostrie veľmi dlho. Vítaným detailom je názov decentne vyrazený v kanji znakoch. 

Žiadne kompromisy nenájdete ani na zvyšku noža. Konštrukcia half tang je charakteristická pre Wa Bocho nože. Prstenec z čierneho stabilizovaného dreva pakkawood plynulo prechádza do tmavohnedej rúčky z dreviny roosewood. Všetko samozrejme v osemhrannom tvare. 

Pokiaľ ste vyznávačom malosériových, esteticky vkusných nožov, pri ktorých sa tradícia dopĺňa s pokročilou metalurgiou, Sakon Murakumo by mal byť jednoznačne vo Vašom hľadáčiku.

©2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-3 z celkovo 3 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk