Kategórie

Tosaichi Shirakumo

Shinsuke Hokiyama nás potešil ďalšou novinkou. Len pre osvieženie pamäte Hokiyama Cutlery je najvýznamnejším výrobcom nožov na ostrove Shikoku. Je známy zavádzaním nových technologických postupov a ako jeden z mála súčasných výrobcov dokáže vyrobiť kompletný nôž „in house“, teda bez akejkoľvek kooperácie s iným výrobcom. Naopak sám poskytuje finalizačné práce pre mnohých kováčov. Jeho nahrubo vyrobené čepele kupujú dokonca i výrobcovia v oblasti Sakai. Nečudo, že každá prehliadka jeho fabriky sa končí Shinsukeho povzdychom: „Musím dokúpiť ďalšie stroje“.

Tosaichi Shirakumo, tak sa volá najnovší prírastok z dielne Hokiyama Cutlery. Fanúšikovia tohto výrobcu dokážu to podstatné vyčítať už zo samotného názvu. Tosaichi znamená, že nôž je vyrobený z tradičných materiálov a Shirakumo naznačuje, že pravdepodobne pôjde o oceľ Shirogami. Je to presne tak. Biely oblak (doslovný preklad slova Shirakumo) má jadro ukuté z „bielej“ Shirogami 2 z Yasugi Specialty Steel. Tento stupeň nízkolegovanej ocele je veľmi obľúbený, nakoľko dokáže užívateľovi odpustiť viac ako Shirogami 1. Je nesmierne tvrdá (62-63 HRC) s výbornou výdržou ostria. Keďže nejde o antikorózny materiál, v skladbe San Mai je plátovaná nehrdzavejúcou oceľou SUS 405. Olejom na čepele preto ošetrujete len samotné ostrie. 

Shirakumo má krásnu tepanú textúru s naznačeným hamonom. Pravá strana čepele nesie názov Tosaichi Shirakumo, samozrejme v kanji znakoch. Na ľavej sú vyrazené znaky Yasuki Shirogami 2. Na základe našej dlhodobej skúsenosti môžeme tvrdiť, že nože Tosaichi a Sakon sa vyznačujú dokonalým ostrím. Brúsičom tejto firmy patrí náš hlboký rešpekt. I v tomto prípade ide o bezchybnú prácu. Ostrie je symetrické a vyznačuje sa malými uhlami. Nôž je preto priam žiletkovo ostrý. 

Čo sa týka rúčiek, tu vsadil výrobca na istotu. Ešte sme sa nestretli s užívateľom, ktorý by mal voči oválu nejaké námietky. Jemne vyhladená drevina rosewood plynulo prechádza do prstenca zo stabilizovaného dreva pakkawood. Prémiové materiály sa tu dokonalo snúbia s majstrovským remeselným umením. Zaujímavá a decentná textúra čepele, jemné hamono a exkluzívna rúčka vytvárajú jeden z najkrajších nožov našej kolekcie.

©2023 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-2 z celkovo 2 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk