Kategórie

Nippon Knives 20th Anniversary Bunka by Tsutomu Kajiwara

Bolo to presne pred 20 rokmi, keď náhodné stretnutie spôsobilo zrod neopísateľnej vášne. Vášne, ktorá s poznaním rástla a bez ktorej by sme do práce asi už chodiť nechceli. A keďže je problematika japonského kováčstva a výroby nožov tak obsiahla i po dvadsiatich rokoch si s pokorou uvedomujeme, že sme ešte len na začiatku dlhej cesty. No teší nás, že i v tomto prípade platí, že cesta je cieľ.

Naše výročie hodláme osláviť spôsobom, akým fungujeme od začiatku – decentne a potichu. Samozrejme nezabúdame na tých, ktorí dávajú našej existencii zmysel. V dostatočnom predstihu sme preto zvažovali, akým spôsobom potešíme našich verných zákazníkov. Priznáme sa, vôbec to nebol komplikovaný rébus. Však kto by doma nechcel mať kúsok nefalšovaného Japonska?

Myšlienka sa narodila rýchlo a bezbolestne. Musí to byť ten najčistejší koncentrát japonského nožiarskeho umenia. Niečo ako drahocenná whisky, ktorá nie je americká, ale škótska, nie je blended, ale malt, nie je pure malt, ale single malt. A to nie je všetko. Bavíme sa o single cask, teda očíslovanom konkrétnom sude. Pridajte fajnovú pálenicu z oblasti Speyside a viac si nemôžete priať. Teda okrem paralely v japonských reáliách.

Prípravu sme začali s ročným predstihom, čo sa ukázalo ako šťastný počin. Najprv sme si nadizajnovali nôž. Tvar čepele, typ ostria, konštrukcia a materiály museli spĺňať 3 kritériá: autentickosť, funkčnosť a estetickú hodnotu. Bez akýchkoľvek pochýb voľba padla na typ Bunka. Bunka alebo tiež Kengata patrí medzi najtypickejšie japonské čepele a rovnako tak medzi najuniverzálnejšie. Konštrukcia bola jasná skôr ako by sme stihli o nej vôbec uvažovať. Samozrejme Wa Bocho, teda half tang na japonský spôsob. Medzi položkami „must have“ v žiadnom prípade nemôže chýbať osemhranná rúčka. A materiály? Žiadne antikory ani moderné práškové alebo rýchlorezné ocele. Ale to najlepšie z osvedčených tradičných substancií, či už sa bavíme o čepeli, prstenci alebo rúčke.

Dizajn, materiálové zloženie a fakt, že musí ísť o ručne kovaný nôž sme mali na stole. Už len „maličkosť“. Kto nám naplní náš sen? Do úvahy pripadali len top destinácie ručného kováčstva ako Takefu, Sakai, Saga, Miki a Tosa. Prísne protipandemické opatrenia v Japonsku nám, žiaľ, nedovolili urobiť finálne rozhodnutie priamo na mieste. Nakoniec sme vyhodnocovanie jednotlivých alternatív zavŕšili ranou na istotu. Bude to Tsutomu Kajiwara z Tosy. V jeho prospech zohrali naše dlhoročné skúsenosti s jeho prácou, pretože experimentovať so symbolom nášho 20. výročia, bolo to posledné po čom sme túžili. Vďaka našim nadštandardným vzťahom majster zákazku prijal a nám padol kameň zo srdca. Ako sa neskôr ukázalo, stretlo nás to povestné šťastie v nešťastí. Krátko po tom ako Kajiwara-san ukul našich 20 čepelí, postihol ho zdravotný problém, ktorý ho vyradil z práce. Vzhľadom na jeho vek a vážnosť zdravotného problému sa obávame, že séria našich výročných nožov je to posledné, čo vyšlo z majstrových rúk. Úprimne radi vymeníme tento exkluzívny status za zlepšenie majstrovho zdravotného stavu a jeho návrat ku kováčskej vyhni.

Nippon Knives 20th Anniversary Bunka znie plný názov nášho výročného noža. Ide o ručne kovanú limitovanú sériu 20 nožov, ktoré boli vyrobené majstrom Tsutomu Kajiwarom na špeciálnu zákazku. Čepeľ San Mai má 170mm a jej jadro je ukuté z blue paper steel Aogami II. Toto Yasuki od Hitachi Metals je známe svojou tvrdosťou /63 HRC/, no predovšetkým schopnosťou dokonalého prebrúsenia na kvalitných brúsnych kameňoch. Ako brus sme samozrejme zvolili Hamaguri, ktorý v sebe spája robustnosť a ostrosť. Nie náhodou sa výrobcovia nožov inšpirovali tradičnými japonskými mečmi. Čepeľ je vo vyhotovení Kurouchi čiže neleštená s neodmysliteľným Hamonom. Konvexné Shinogi tvorí cca 45% plochy čepele. V zadnej časti ľavej strany čepele sú vyrazené 2 kanji znaky. Ich doslovný preklad je modrá vnútri. Ide o označenie ocele Aogami. V centrálnej časti sú ručne vygravírované 4 kanji znaky – názov našej značky Nippon Knives. Na pravej strane čepele je laserom aplikovaný nápis v latinke Limited Edition a poradové číslo každého noža.

Prstenec je vyrobený zo stabilizovaného dreva pakkawood. Osemhranná rúčka z exotického palisandra pochádza od vyhláseného dodávateľa sakaiských kováčov. To, že ich nároky sú ozaj nadštandardné, vidno na dokonalom opracovaní všetkých detailov. Osadenie rúčky dostali na starosť skúsení remeselníci od Shinsukeho Hokiyamu.

Býva zvykom, že už spomenutá vzácna whisky má atraktívne balenie. To isté platí i v tomto prípade. Samotný nôž síce dostanete v klasickej kartónovej škatuľke spolu s olejom na čepele, no v balíku si nájdete i drevenú kazetu. Tá je vyrobená z paulownie a dozdobená našimi insígniami. Červený filc v kombinácii s tmavohnedou magnetickou fóliou vytvára dynamický celok dotvorený plaketou nášho loga. Do kazety sme vložili krátky popis noža na zlatom kartóne. To pre prípad, že sa rozhodnete týmto limitovaným kúskom potešiť niekoho iného.

Predstavujeme vám limitovanú sériu dvadsiatich nožov, kde každý kus je nezameniteľný originál.

©2022 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives,www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-1 z 1 záznamu.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk