Kategórie

Autentické japonské meče

Viac ako 20 ročné osobné kontakty s jednotlivými výrobcami a s Japonskom ako takým, nám pootvorili dvere do povestnej 13. komnaty. Samozrejme sme do nej opatrne nazreli a od toho momentu sa pre nás veľa zmenilo. Zistili sme, že okrem úchvatných japonských nožov, ktoré mimochodom zostanú navždy našim prioritným cieľom, sa nám priblížila na prvý pohľad nedostupná dimenzia. Tá o ktorej sme si netrúfli ani len snívať. Dostali sme pozvánku vstúpiť do tej najexkluzívnejšej spoločnosti japonského kováčstva, v ktorej sa rodia autentické japonské meče.

Táto výsada neprišla samozrejme zadarmo. Museli sme si ju doslova vydrieť dlhoročnou mravenčou prácou. Získať dôveru Japonca nie je vôbec ľahké, no podarilo sa. Samozrejme k takému niečomu potrebujete i šťastie a tak ďakujeme Amaterasu Ómikami za jej náklonnosť. Boli sme predstavení jednému z najväčších mien medzi kováčmi mečov. Nie je ním nikto iný ako majster Kanefusa Fujiwara 25. Pýtate sa čo znamená číslovka za jeho menom? Je to číslo generácie jeho klanu. Jednoduchým výpočtom zistíte, že jeho predkovia začali kuť meče niekedy v období Kamakura (13.storočie), rovnako ako legendárny Sadamune.

Od momentu získania tejto výsady, cesta do Japonska bez návštevy majstra nebola jednoducho mysliteľná. Usilovne nasávame všetko, s čím sa v jeho dielni a príbytku stretávame. Od hizukuri až po odovzdávanie katany klientovi. V hluku a horúčave sa rozplývame nad kúskami kery a samotnej tamahagane, vzorkami vrstvenia i dômyselnosťou jednotlivých nástrojov a zariadení.

V Japonsku máme svojho tútora, ktorý je i naším dodávateľom, učiteľom a hlavne priateľom. Jemu vďačíme za prijatie do okruhu majstrových klientov. Pobavene pozoruje naše nadšenie a snahu vniknúť do problematiky čo najhlbšie. Sem tam nás otcovsky upozorní: „Kľud, téma je tak obsiahla, že ja Japonec pohybujúci sa v tomto odbore 30 rokov, odhadujem svoje vedomosti na úrovni nie viac ako 10% z tých majstrových.“ To nás však neodrádza od štúdia japonských dejín, keďže kľuč je zvyčajne ukrytý v histórii. Kladieme si neskromné ciele, také 2% by boli úžasné...

Ubehli dva roky a sen sa stal skutočnosťou. Priviezli sme pre klienta prvý autentický japonský meč. Jeho získanie a následná celá logistika nám dali zabrať. O to fascinujúcejší bol však výsledok našej snahy. Úžasná katana v rozsahu koshirae s 20000 vrstvami v skladbe shihozume, doplnky z obdobia Edo a nádherná saya urushi s dekoráciou maki-e zanechala v nás nezabudnuteľné zážitky. Evidentne nie len v nás, keďže pracujeme na podobnej pre ďalšieho klienta.

Pokiaľ vás zaujíma táto téma, viac sa dozviete tu.

    Neboli nájdené žiadne záznamy.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk