Kategórie

Sakon Ginga Nashiji

Firma Hokiyama Cutlery bola založená v legendárnej oblasti Tosa na ostrove Šikoku v roku 1919. V dobe písania tohto článku oslavuje tretia generácia Hokiyamovcov pod vedením Shinsukeho sté výročie existencie firmy. Pri tejto príležitosti postupne uvádza na trh výnimočné nože s označením Tosa-Ichi a Sakon. Názov Tosa-Ichi môžeme voľne preložiť ako číslo jedna z Tosy. alebo to najlepšie z Tosy. Pokiaľ skupina Tosa-Ichi zahŕňa tradičné prístupy a materiály a Mugen tie inovatívne, Sakon predstavuje ich prienik a ponúka nože s akcentom na ich praktické využitie.

Najnovším prírastkom do tejto skupiny je Sakon Ginga Nashiji Bright. U výrobcu Hokiyama Cutlery sme si už zvykli na komplikované názvy jeho produktov, no na druhej strane kvitujeme jeho zmysel pre komplexnosť. Podľa názvu dokážete identifikovať kde je nôž zaradený, z akého je materiálu a akú má finálnu úpravu. Praktické. 

Sakon sme si už dekódovali. Nasleduje Ginga. Je to označenie „striebornej“ oceli Gingami 3. Táto oceľ sa svojimi vlastnosťami veľmi podobá na vysokouhlíkové skvosty z Yasuki Specialty Steel, no na rozdiel od nich patrí medzi tkz. antikorózne materiály. Obsahuje totiž 13 – 14,5% voľného chrómu. Je tvrdá /60 HRC/, pretože obsah uhlíka sa približuje hodnotám Shirogami 2 a Aogami 2 /0,95 – 1,1%/. Veľmi dobre sa cíti na brúsnych kameňoch a ostrie si drží dlhú dobu. Jadro je po stranách obložené mäkšou oceľou SUS-405 čo uľahčuje brúsenie. Dostávame sa k slovu Nashiji. V preklade znamená hrušku a práve jej dužinu pripomína jemné tepanie vonkajšej vrstvy čepele. Na rozdiel od dynamického kladivového dekóru Tsuchime pôsobí Nashiji až stoicky pokojne. Posledným slovom je Bright. Tento anglický výraz je odkazom na svetlú farbu čepele. Pieskovaný pruh v spodnej časti pripomína hamon japonských mečov. Posledným úkonom na čepeli sú decentne vyrazené kanji znaky, ktoré znamenajú Sakon Ginga. Pre detailistov uvádzame, že gin je strieborný a ga je elegantný. 


V jednoduchosti je krása a tu to platí na 100%. Rustikálna čepeľ je skombinovaná s osemhrannou rúčkou bez prstenca. Ako materiál bola použitá drevina zelkova – japonský hrab. V svojej domovine sa volá Keyaki a vďaka svojej tvrdosti a odolnosti sa v minulosti hojne používal na stavbu lodí, chrámov a svätýň. Príkladom je dych berúca terasa chrámu Kiyomizu-dera v Kjóte. Podobne ako honoki ide o dosť drahý materiál a preto sa dnes využíva najmä na interiérové doplnky. Jeho jemné zrno a atraktívna farba dotvárajú vyváženosť tohto výnimočného noža. 

©2010-2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives,www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-3 z celkovo 3 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk