Kategórie
Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332
Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332 Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332

Sakon Ginga-Nashiji Bright Bunka 154332

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 17cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 119,00 g
Výrobca: Hokiyama

Nôž Bunka s jadrom z antikoróznej ocele Gingami 3 s tvrdosťou 60 HRC. Čepeľ San Mai s vonkajšími vrstvami zo SUS 405. Povrchová úprava Nashiji. Osemhranná rúčka z dreviny zelkova.

Vyberte si variantu!
165,00 €s DPH
+ -

Detail produktu

Firma Hokiyama Cutlery bola založená v legendárnej oblasti Tosa na ostrove Šikoku v roku 1919. V dobe písania tohto článku oslavuje tretia generácia Hokiyamovcov pod vedením Shinsukeho sté výročie existencie firmy. Pri tejto príležitosti postupne uvádza na trh výnimočné nože s označením Tosa-Ichi a Sakon. Názov Tosa-Ichi môžeme voľne preložiť ako číslo jedna z Tosy. alebo to najlepšie z Tosy. Pokiaľ skupina Tosa-Ichi zahŕňa tradičné prístupy a materiály a Mugen tie inovatívne, Sakon predstavuje ich prienik a ponúka nože s akcentom na ich praktické využitie.

Najnovším prírastkom do tejto skupiny je Sakon Ginga Nashiji Bright. U výrobcu Hokiyama Cutlery sme si už zvykli na komplikované názvy jeho produktov, no na druhej strane kvitujeme jeho zmysel pre komplexnosť. Podľa názvu dokážete identifikovať kde je nôž zaradený, z akého je materiálu a akú má finálnu úpravu. Praktické.

Sakon sme si už dekódovali. Nasleduje Ginga. Je to označenie „striebornej“ oceli Gingami 3. Táto oceľ sa svojimi vlastnosťami veľmi podobá na vysokouhlíkové skvosty z Yasuki Specialty Steel, no na rozdiel od nich patrí medzi tkz. antikorózne materiály. Obsahuje totiž 13 – 14,5% voľného chrómu. Je tvrdá /60 HRC/, pretože obsah uhlíka sa približuje hodnotám Shirogami 2 a Aogami 2 /0,95 – 1,1%/. Veľmi dobre sa cíti na brúsnych kameňoch a ostrie si drží dlhú dobu. Jadro je po stranách obložené mäkšou oceľou SUS-405 čo uľahčuje brúsenie. Dostávame sa k slovu Nashiji. V preklade znamená hrušku a práve jej dužinu pripomína jemné tepanie vonkajšej vrstvy čepele. Na rozdiel od dynamického kladivového dekóru Tsuchime pôsobí Nashiji až stoicky pokojne. Posledným slovom je Bright. Tento anglický výraz je odkazom na svetlú farbu čepele. Pieskovaný pruh v spodnej časti pripomína hamon japonských mečov. Posledným úkonom na čepeli sú decentne vyrazené kanji znaky, ktoré znamenajú Sakon Ginga. Pre detailistov uvádzame, že gin je strieborný a ga je elegantný.

V jednoduchosti je krása a tu to platí na 100%. Rustikálna čepeľ je skombinovaná s osemhrannou rúčkou bez prstenca. Ako materiál bola použitá drevina zelkova – japonský hrab. V svojej domovine sa volá Keyaki a vďaka svojej tvrdosti a odolnosti sa v minulosti hojne používal na stavbu lodí, chrámov a svätýň. Príkladom je dych berúca terasa chrámu Kiyomizu-dera v Kjóte. Podobne ako honoki ide o dosť drahý materiál a preto sa dnes využíva najmä na interiérové doplnky. Jeho jemné zrno a atraktívna farba dotvárajú vyváženosť tohto výnimočného noža.

©2010-2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives,www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Hokiyama

Tosa je starobylý názov dnešnej prefektúry Koči, ktorá sa rozprestiera v južnej časti ostrova Šikoku. Sever prefektúry tvoria nehostinné hory, ktoré smerom na juh prechádzajú do úrodnej nížiny zaplnenej nespočetným množstvom ryžových polí. Tie sú chránené pred možnými vlnami tsunami zátarasami, vybudovanými na plážach Tichého oceánu. Znalci japonského kováčstva nenazvú túto oblasť inak ako Tosa.

Viac ako 800 rokov sa v Tose kuje prekladaná oceľ preslávená samurajskými mečmi. Dá sa povedať, že táto oblasť sa stala akýmsi "skanzenom" tradičnej kováčskej výroby. Nájdete tu roztrúsené malé dielničky, v ktorých jednotlivé rodinné generácie vytvárajú pre nás nepochopiteľné skvosty. Je skoro pravidlom, že v dielni pracuje otec so synom, aby bola zabezpečená kontinuita tradície. Vyrábajú sa tu všetky druhy čepelí od poľnohospodárskeho náradia po vzácne nože, no diametrálne odlišným spôsobom ako v oblastiach Seki, Sakai, alebo Tsubame/Sanjo. Tu sa nikdy nevyrábali nože určené na dekoráciu, ale odolné pracovné náradie. Preto sú nože z Tosy vyhľadávané znalcami po celom svete.

Od roku 1919 patrí firma Hokiyama Cutlery medzi priekopníkov zdokonaľovania tradičnej výroby kuchynských nožov. V zmysle hesla "dobré treba zachovať a pokiaľ sa dá, tak aj zdokonaliť" Shinsuke Hokiyama vytvoril v svojej firme 3 línie: tradičnú, praktickú a inovatívnu.

Tradičnú líniu /Tosa-Ichi/ tvoria ručne kované čepele od takých majstrov akým je Takeo Murata. Ide o vrstvenú oceľ, pričom jadro tvorí špičková vysokouhlíková oceľ typu shirogami alebo aogami. Na tie najlepšie kúsky je použitá Hitachi Blue Super. Najčastejšie sú čepele v neleštenej forme kurouchi. Nože si vyžadujú starostlivosť, keďže tento materiál nie je antikorózny. Praktická línia /Sakon/ je symbiózou tradičných výrobných postupov s modernými materiálmi a dizajnom. Okrem vysokouhlíkovej ocele je použitá i veľmi tvrdá prášková nástrojová oceľ a tiež damascénska oceľ. Dôraz je kladený na precízne spracované a ergonomicky vyladené rúčky. Inovatívna línia /Mugen/ je pýchou firmy Hokiyama Cuttlery. Adoptuje pokrok z iných oblastí do výroby svojich nožov. Ide hlavne o samoostriace sa nože SAKON+ s patentovou Vee-Tech technológiou prevzatou z leteckého a kozmického priemyslu.

Priateľské vzťahy s majiteľom firmy Hokiyama Cuttlery pánom Shinsuke Hokiyamom nám umožnili postupne Vám prinášať tie najzaujímavejšie nože z legendárnej oblasti Tosa.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk