Kategórie

HAIKU ITAMAE

 

 

  

Spolu s nožmi Haiku Kurouchi a Haiku Pro  patria nože Haiku Itamae Suminagashi do skupiny označovanej TAKUMI. Tento výraz je synonymom pre dokonalé remeselné spracovanie a elegantný výzor. Len tradičné, ručne vyrábané nože z prvotriednych vrstvených materiálov s ultimatívnymi vlastnosťami môžu byť označené výrazom TAKUMI.

Prívlastok týchto vysoko exkluzívnych nožov pochádza z japonských slov sumi = atrament a nagashi = plávať. Je to tradičná japonská umelecká technika. Atrament zmiešaný s mydlovou vodou sa v kruhoch leje na pokojnú hladinu jazierka. Po jej sčerení vznikne zaujímavý obraz. A práve taký možno nájsť na čepeliach nožov Haiku Itamae Suminagashi.

Jadro čepele tvorí modrá YASUKI hagane. Táto extrémne tvrdá oceľ sa teší vysokej reputácii v japonských kováčskych kruhoch. Tak ako je zvykom u japonských nožov, hagane je chránená po stranách mäkším materiálom. Na rozdiel od tradičných damaskových vzorov je suminagashi vyrobený omnoho náročnejším spôsobom. Ebouchi san spája oceľ s mäkším železom. Po spojení 16 vrstiev prikuje suminagashi na jednu stranu jadra. Rovnakým spôsobom ochráni druhú stranu jadra. Jednotlivé materiály sa dajú dokonale spojiť iba vo veľmi úzkom teplotnom spektre. Preto je táto činnosť veľmi komplikovaná i pre tak skúseného kováča akým je Ebouchi san. Nie každá čepeľ spĺňa tie najprísnejšie kritéria a preto len malé množstvo týchto skvostov ročne opúšťa jeho dielňu.

Osemhranná rúčka je rovnako exkluzívna ako čepeľ. Je vyrobená z ebenového dreva a prstenec z byvolieho rohu je tradične upevnený kolíkom mekugi.   

 

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné. 

                              

Zobrazených 1-9 z celkovo 9 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2023, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info