Kategórie
Santoku SB 165
Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165 Santoku SB 165

Santoku SB 165

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 16.5cm
Typ čepele: Damascénska
Použitie: Mäso, ryby, zelenina
Hmotnosť: 110,00 g
Výrobca: Hokiyama

Nádherný nôž santoku. 67 vrstiev "vírivého" damasku Suminagashi. Jadro z ocele AUS10, osemhranná magnóliová rúčka s prstencom z byvolieho rohu. Symetrický brus. Možnosť dokúpenia tradičného dreveného puzdra saya HZ2-3008N.

Vyberte si variantu!
230,00 €s DPH
+ -

Detail produktu

V Nippon Knives máme radi Shikoku. Ostrov s krásnou prírodou, ktorý si ticho a nenápadne žije svoj život. Máme radi Kochi, kde pobrežie oceánu prechádza cez nespočetné množstvo ryžových polí až k strmým horám. No a samozrejme máme radi miestnych kováčov, ktorí popri bežnom roľníckom náradí púšťajú do sveta ohromné nože. Robia to skromne a potichu, takže bez potrebných kontaktov sa o nich ani nedozviete. No pokiaľ je vaším partnerom Shinsuke Hokiyama, máte to pod kontrolou.

Jeho firma Hokiyama Cutlery oslávila v roku 2019 sté výročie. Určite neunikli vašej pozornosti nože BUHO od majstra Muratu, vyrobené v limitovanej sérii práve k tomuto míľniku. Shinsuke je známy tým, že vyznáva nové progresívne metódy výroby nožov. No ako správny Japonec, nezabúda ani na tie tradičné a zmysluplne ich spája v kolekcii svojich výrobkov.

Jeho najnovším počinom sú tradičné nože Wa Bocho vyrobené nie z tak obvyklej ocele. Ide pritom o výborný materiál od renomovaného výrobcu Aichi Steel, ktorý ho označuje AUS10. Ocele radu AUS nie sú žiadnou novinkou. AUS6 je hojne zastúpená v nižšej triede domácich nožov. AUS8 je zase spoľahlivý materiál pre slušnú strednú triedu nožov. No a logicky AUS 10 stojí na vrchole tohto radu. Často je porovnávaná s oceňovanou VG10, s ktorou má rovnaký obsah uhlíka. Chemickým zložením pripomína i 440C, no tá má podstatne vyšší obsah chrómu. AUS10 patrí medzi moderné ocele s väčším množstvom legátov. 1,05% uhlíka jej pri správnom tepelnom spracovaní zabezpečuje veľmi slušnú tvrdosť 60 HRC. Jemné karbidy kremíku a vanádu ju predurčujú na formátovanie ozaj strmých uhlov ostria. Tie samozrejme dosiahnete bez útrap na japonských brúsnych kameňoch.

Najnovšiu radu nožov výrobca nazval Sakon Bokusui Swirl. Je naším dobrým zvykom rozkľúčovať komplikované japonské názvy do zrozumiteľnej podoby. Sakon je značka pre „praktické“ nože, teda z antikoróznych materiálov, ktoré rozmaznaní Európania nemusia natierať kaméliovým olejom. Boku je výraz pre atrament používaný pri kaligrafii. Sui zase predstavuje vyjadrenie elegancie. Posledné slovo je prepožičané z angličtiny a znamená vírenie. Ak to dáme dohromady, dostaneme zvírenú damascénsku kresbu typu Suminagashi a to je presne to, čo nás na tomto noži doslova fascinuje.

Tak ako bolo vyššie uvedené, jadro čepele je vyrobené z ocele AUS10. Z každej strany je obložené 33 vrstvami niklu a ocele. Finálna kresba je docielená tlakovou metódou a výsledok je v skutku jedinečný. Pridajte čierne kanji znaky a úplnosť je zavŕšená. Nie tak úplne. Ešte sme si nechali prstenec z pravého byvolieho rohu a hladká rúčka z magnólie samozrejme v osemhrannom profile.

©2021 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Hokiyama

Tosa je starobylý názov dnešnej prefektúry Koči, ktorá sa rozprestiera v južnej časti ostrova Šikoku. Sever prefektúry tvoria nehostinné hory, ktoré smerom na juh prechádzajú do úrodnej nížiny zaplnenej nespočetným množstvom ryžových polí. Tie sú chránené pred možnými vlnami tsunami zátarasami, vybudovanými na plážach Tichého oceánu. Znalci japonského kováčstva nenazvú túto oblasť inak ako Tosa.

Viac ako 800 rokov sa v Tose kuje prekladaná oceľ preslávená samurajskými mečmi. Dá sa povedať, že táto oblasť sa stala akýmsi "skanzenom" tradičnej kováčskej výroby. Nájdete tu roztrúsené malé dielničky, v ktorých jednotlivé rodinné generácie vytvárajú pre nás nepochopiteľné skvosty. Je skoro pravidlom, že v dielni pracuje otec so synom, aby bola zabezpečená kontinuita tradície. Vyrábajú sa tu všetky druhy čepelí od poľnohospodárskeho náradia po vzácne nože, no diametrálne odlišným spôsobom ako v oblastiach Seki, Sakai, alebo Tsubame/Sanjo. Tu sa nikdy nevyrábali nože určené na dekoráciu, ale odolné pracovné náradie. Preto sú nože z Tosy vyhľadávané znalcami po celom svete.

Od roku 1919 patrí firma Hokiyama Cutlery medzi priekopníkov zdokonaľovania tradičnej výroby kuchynských nožov. V zmysle hesla "dobré treba zachovať a pokiaľ sa dá, tak aj zdokonaliť" Shinsuke Hokiyama vytvoril v svojej firme 3 línie: tradičnú, praktickú a inovatívnu.

Tradičnú líniu /Tosa-Ichi/ tvoria ručne kované čepele od takých majstrov akým je Takeo Murata. Ide o vrstvenú oceľ, pričom jadro tvorí špičková vysokouhlíková oceľ typu shirogami alebo aogami. Na tie najlepšie kúsky je použitá Hitachi Blue Super. Najčastejšie sú čepele v neleštenej forme kurouchi. Nože si vyžadujú starostlivosť, keďže tento materiál nie je antikorózny. Praktická línia /Sakon/ je symbiózou tradičných výrobných postupov s modernými materiálmi a dizajnom. Okrem vysokouhlíkovej ocele je použitá i veľmi tvrdá prášková nástrojová oceľ a tiež damascénska oceľ. Dôraz je kladený na precízne spracované a ergonomicky vyladené rúčky. Inovatívna línia /Mugen/ je pýchou firmy Hokiyama Cuttlery. Adoptuje pokrok z iných oblastí do výroby svojich nožov. Ide hlavne o samoostriace sa nože SAKON+ s patentovou Vee-Tech technológiou prevzatou z leteckého a kozmického priemyslu.

Priateľské vzťahy s majiteľom firmy Hokiyama Cuttlery pánom Shinsuke Hokiyamom nám umožnili postupne Vám prinášať tie najzaujímavejšie nože z legendárnej oblasti Tosa.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk