Kategórie
Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára
Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára

Gyuto MFK 180 - nôž šéfkuchára

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 18cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 129,00 g
Výrobca: Hokiyama

Ručne kovaný nôž Gyuto od majstra Kitaoku. Trojvrstvová čepeľ s jadrom z Aogami 2. Oválna rúčka z rosewood. Čepeľ ošetrujte kaméliovým olejom.

Vyberte si variantu!
200,00 €s DPH
+ -

Štítky:

Detail produktu

V segmente nožov budú tie ručne kované hrať vždy dôležitú úlohu. Trúfame si predpovedať, že ich exkluzivita bude mať býčiu tendenciu. Niežeby sa im razené špičkové kúsky od vyhlásených výrobcov nevyrovnali, no stelesnenie duše autora v jeho ručnej práci má neopakovateľné čaro. Naviac tu doslova platí, čo kus to originál. A kto by nechcel vlastniť originál?

Veľkí majstri pomaly odchádzajú a nie každý má svojho nástupcu. Od objavenia nového kováča po získanie jeho výrobkov uplynie riadne dlhá doba. A aj to i len v prípade, ak máte šťastie a presvedčíte majstra, že ste hodný jeho dôvery. Preto sme pred viac ako rokom sadli do auta a prebrázdili ostrov Shikoku. Dôkazom, že naša snaha nebola márna je dole uvedená ponuka.

Maeda san bol vyhľadávaný kováč, ktorý zásoboval miestnych roľníkov potrebnými nástrojmi. Vynikal predovšetkým v ručných kosákoch, ktoré mali jednostranný výbrus. Keďže nemal syna ale dcéru, nástupníctvo prevzal až jeho vnuk. Vzhľadom na mechanizáciu roľníctva dopyt po ručnom náradí poklesol. Kitaoka san za preto začal venovať výrobe nožov. O tom, že úspešne sa môžete presvedčiť sami.

Podobne ako mnoho ďalších i Kitaoka san rád pracuje s „modrou“ oceľou a to konkrétne s Aogami 2. Tento tradičný materiál má toľko výrazne pozitívnych vlastností, že potreba olejovania čepele je skutočnou malichernosťou. Na jadro s tvrdosťou 63 HRC majster prikuje vrstvu mäkšieho železa. Výsledkom je typické Wa Bocho s konštrukciou San Mai. Čepeľ je vo verzii Kurouchi, čo dodáva nožu žiadanú patinu. Kanji znak Aogami 2 je tmavý, nakoľko bol vyrazený pred kalením. Naopak, znaky Maeda Forge boli razené na finálnu čepeľ, takže sú jasne strieborné.

Jedným z rozdielov medzi ručne kovanými a razenými čepeľami je ich výbrus. Pokiaľ pre tie druhé zväčša platí hodnota uhla v intervale 15-20°, majstri svojím kovaným čepeliam doprajú robustnejšie ostrie. Hlavným dôvodom je jeho výdrž. Takúto čepeľ skutočne netreba dlho brúsiť a o to v bežnej praxi predsa ide. Treba ešte dodať, že žiletkový typ ostria by na takýchto nožoch vyzeral dosť komicky. Nakoniec každá čepeľ sa dá následne podľa užívateľových preferencií prebrúsiť. Takto ale dostanete originálny symetrický výbrus Hamaguri s majstrovým rukopisom.

Rúčky osadili remeselníci z Hokiyama Cutlery. A nie hocijaké. Oválna rúčka z exotického dreva rosewood prechádza krásne plynulo do prstenca zo stabilizovaného dreva pakkawood. Celok pôsobí veľmi autenticky a taký i v skutočnosti je. Pokiaľ hľadáte kúsok nefalšovaného Japonska, ste len kúsok od neho.

©2023 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Hokiyama

Tosa je starobylý názov dnešnej prefektúry Koči, ktorá sa rozprestiera v južnej časti ostrova Šikoku. Sever prefektúry tvoria nehostinné hory, ktoré smerom na juh prechádzajú do úrodnej nížiny zaplnenej nespočetným množstvom ryžových polí. Tie sú chránené pred možnými vlnami tsunami zátarasami, vybudovanými na plážach Tichého oceánu. Znalci japonského kováčstva nenazvú túto oblasť inak ako Tosa.

Viac ako 800 rokov sa v Tose kuje prekladaná oceľ preslávená samurajskými mečmi. Dá sa povedať, že táto oblasť sa stala akýmsi "skanzenom" tradičnej kováčskej výroby. Nájdete tu roztrúsené malé dielničky, v ktorých jednotlivé rodinné generácie vytvárajú pre nás nepochopiteľné skvosty. Je skoro pravidlom, že v dielni pracuje otec so synom, aby bola zabezpečená kontinuita tradície. Vyrábajú sa tu všetky druhy čepelí od poľnohospodárskeho náradia po vzácne nože, no diametrálne odlišným spôsobom ako v oblastiach Seki, Sakai, alebo Tsubame/Sanjo. Tu sa nikdy nevyrábali nože určené na dekoráciu, ale odolné pracovné náradie. Preto sú nože z Tosy vyhľadávané znalcami po celom svete.

Od roku 1919 patrí firma Hokiyama Cutlery medzi priekopníkov zdokonaľovania tradičnej výroby kuchynských nožov. V zmysle hesla "dobré treba zachovať a pokiaľ sa dá, tak aj zdokonaliť" Shinsuke Hokiyama vytvoril v svojej firme 3 línie: tradičnú, praktickú a inovatívnu.

Tradičnú líniu /Tosa-Ichi/ tvoria ručne kované čepele od takých majstrov akým je Takeo Murata. Ide o vrstvenú oceľ, pričom jadro tvorí špičková vysokouhlíková oceľ typu shirogami alebo aogami. Na tie najlepšie kúsky je použitá Hitachi Blue Super. Najčastejšie sú čepele v neleštenej forme kurouchi. Nože si vyžadujú starostlivosť, keďže tento materiál nie je antikorózny. Praktická línia /Sakon/ je symbiózou tradičných výrobných postupov s modernými materiálmi a dizajnom. Okrem vysokouhlíkovej ocele je použitá i veľmi tvrdá prášková nástrojová oceľ a tiež damascénska oceľ. Dôraz je kladený na precízne spracované a ergonomicky vyladené rúčky. Inovatívna línia /Mugen/ je pýchou firmy Hokiyama Cuttlery. Adoptuje pokrok z iných oblastí do výroby svojich nožov. Ide hlavne o samoostriace sa nože SAKON+ s patentovou Vee-Tech technológiou prevzatou z leteckého a kozmického priemyslu.

Priateľské vzťahy s majiteľom firmy Hokiyama Cuttlery pánom Shinsuke Hokiyamom nám umožnili postupne Vám prinášať tie najzaujímavejšie nože z legendárnej oblasti Tosa.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk