Kategórie

iiza

Tí, čo nie sú na stránkach Nippon Knives prvýkrát vedia, kde sa v Japonsku vyrábajú tie najlepšie nože a prečo. Sú to oblasti s viac ako 700 ročnou tradíciou a preto neprekvapí, že práve tam sídlia tí najznámejší výrobcovia. Našim zákazníkom prinášame nože z centier ako Seki, Sakai, Tsubame a Tosa a je čas na predstavenie posledného /samozrejme nie významovo/ - Takefu.

V Japonsku prebehla koncom 19. storočia reorganizácia administratívneho členenia krajiny, pri ktorom sa okrem iného zmenili i názvy mnohých miest a oblastí. Niektorí Japonci však používajú pôvodné názvy, najmä keď majú určité lokality svoju dlhú remeselnícku tradíciu. To je aj prípad mesta Takefu. Je to jeho historické pomenovanie, dnes sa volá Echizen a patrí do prefektúry Fukui na ostrove Honšú.

Malú ochutnávku tejto oblasti sme vám priniesli už pred časom v podobe ručne kovaných nožov Kasumi od uznávaného majstra Katsušigeho Anryu. Teraz by sme sa chceli o Takefu zmieniť trochu obšírnejšie, keďže si to určite zaslúži.

Začať musíme v období Nanbokučo /1336 – 1392/ kedy v Japonsku existovali súčasne dva cisárske dvory. Severný v meste Kjóto a Južný v meste Jošin. Cisári viedli medzi sebou 50 ročnú vojnu a napokon sa z celkového víťazstva tešilo Kjóto. V tomto období pôsobil slávny kováč mečov Kunijasu Čijozuru v meste Takefu. Vzhľadom na dĺžku bojov medzi znepriatelenými cisármi, určite nemal problém s odbytom svojich mečov. Patronát boha vojny Area však čoskoro nad ním prevzala bohyňa roľníkov Démeter a kováč sa začal venovať výrobe kosákov a ostatných nástrojov potrebných pre miestnych roľníkov. Povráva sa, že brúsny kameň, ktorým zošľachťoval svoje čepele mal tvar komainu – strážneho leva šintuistických svätýň. Ten mu vnukol myšlienku, že kováč by mal vyrábať meče len ako symbol bojovníka a nie meče, ktoré berú ľuďom ich životy. Tohto kréda sa kováči z Takefu držia dodnes.

Na kováčske remeslo sú v Echizene právom veľmi hrdí. Vznikajú tam rôzne združenia, ktorých úlohou je uchovávať umenie hizukuri. Ide o ručné kutie dvoch rôzne tvrdých materiálov. Tvrdá oceľ hagane tvorí jadro čepele, pričom tá mäkšia jigane vytvára podpornú časť čepele. Celý proces je veľmi náročný nielen fyzicky, ale i odborne. Vstupný viacvrstvový materiál je masívny a skuť ho na požadovanú tenkú hrúbku si vyžaduje priam nekonečné kovanie. Zároveň treba ovládať teplotné režimy, ktoré majstri definujú farbou rozžeraveného železa. Výsledkom je uchihamono, z ktorého priam cítiť dušu jeho stvoriteľa. Veľmi známym združením v Echizene je Takefu Knife Village, ktoré združuje skúsených majstrov vrátane Katsušigeho Anryu.

V meste sídli aj jeden z najdôležitejších dodávateľov nožiarskej ocele v Japonsku – Takefu Special Steel Co.Ltd. Táto oceliareň je dnes dobre známa svojou ikonickou kobaltovou oceľou VG-10.

Ďalším „strážcom tradícii“ je Echizen Brand Products Consortium, ktoré zastrešuje dôležité miestne remeslá. Postupnou evolúciou sa toto konzorcium pretransformovalo na združenie „iiza“. Tento názov vznikol spojením dvoch japonských výrazov: „ii“ – dobrý a „za“ – zhromaždenie. Je to historické pomenovanie trhov v starovekom Japonsku. Dobrým zhromaždením nazývali stretnutie remeselníkov a obchodníkov, na ktorom sa prezentovali tie najlepšie miestne produkty. Túto tradíciu si „iiza“ zachovala a dnes nám prináša top výrobky z oblasti Takefu. Nás samozrejme najviac zaujímajú nože a tak sa na ne pozrime bližšie.

„iiza“ v svojej sekcii Hôtcho /kuchynské nože/ prináša niekoľko skutočne zaujímavých kúskov. Trojvrstvové nože San Mai s dulovými rúčkami, 33 vrstvové damascénske nože s orechovými rúčkami a 71 vrstvové Coreless nože s rúčkami z javora. Nippon Knives vám prináša to najexkluzívnejšie čo „iiza“ ponúka.

©2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-3 z celkovo 3 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk