Kategórie
MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001
MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001 MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001

MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“ MSCY-001/001

Dostupnosť: ukončená výroba
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Výrobca: Mcusta

Nôž vyrobený špeciálne pre Nippon Knives. Absolútny originál. Vyrobený 1 kus.

Vyberte si variantu!

Detail produktu

Rok 2020 z pochopiteľných dôvodov nemožno označiť za skvelý. No udiali sa i skutočnosti, na ktoré sme právom veľmi hrdí. Jednou z nich je ocenenie e-shopu Nippon Knives firmou Marusho Industry Inc., ktorá prostredníctvom našej spoločnosti dodáva na slovenský trh nože značky Zanmai a Mcusta. Pre tento účel bol vyrobený jediný exemplár noža Mcusta a to špeciálne pre Nippon Knives.

Výrobca si dal záležať, aby sa tento custom nôž odlišoval od bežnej produkcie tak veľmi ako sa len dá a zároveň pripomínal dôvod jeho výroby. Rozhodnutie padlo na kompaktný nôž z pevnou čepeľou. Jeho podstata je ukrytá v na prvý pohľad komplikovanom názve MCUSTA Limited Edition Urushi Art model „Asanoha“. Pre Japoncov typický zmysel pre praktickosť velí zahrnúť vlastnosti výrobku do jeho názvu a tento prípad to len potvrdzuje.

Pri značke Mcusta sme si zvykli, že pracuje iba s prémiovými materiálmi. Nie inak je tomu i teraz. Základom konštrukcie je coreless platňa tvorená 30 vrstvami prvotriednych ocelí VG-10 a VG-1. Takže damascénska je nielen čepeľ, ale i kostra rúčky. Pokiaľ na strane čepele je oceľ rovná s jemným ručným tepaním v jej najvrchnejšej časti, tá tvoriaca kostru rúčky je krásne profilovaná. Striedajú sa tu hrubšie a tenšie segmenty, ktoré dodávajú nožu dynamický akcent. Ešte dodajme zmienku o hamaguri ostrí a môžeme sa začať venovať tomu najhlavnejšiemu.

Zaiste ste sa už stretli s výrazom Urushi alebo Japanese lacquer. Je to tradičný spôsob zdobenia šperkov a iných drobných predmetov ako sú kazety, perá, šperkovnice a podobne. V Japonsku sa používa už od 7. storočia. Umelci prekrývajú svoje kresby alebo intarzie lakom získaným z miazgy stromu Urushi /súmachovec fermežový/. Obrazce tvoria maľbou, vkladaním perlete, alebo technikou maki-e, pri ktorej pomocou bambusovej trubky svojím dychom „striekajú“ na podklad s urushi miazgou kúsky zlata alebo striebra. Existuje niekoľko maki-e techník, ktoré sa odlišujú počtom vrstiev. Výsledkom sú viacdimenzionálne dekoračné maľby.

Urushi Art je v Japonsku veľmi populárne. Vyžaduje si však obrovskú mieru zručnosti a trpezlivosti. Veď výroba malého šperku z perlete trvá umelcovi až 26 dní. Veľmi uznávaným subjektom v oblasti Urushi Art je rodinná firma Hariya, ktorá sa tomuto umeniu venuje od roku 1981. A práve tá bola prizvaná do kooperácie pri výrobe tohto noža o čom svedčí jej meno vygravírované na čepeli.

Rúčku okrem damascénskeho coreless materiálu tvorí drevina z japonského persimmonu . Na ňu naniesli umelci z Hariye z 24 karátového zlata tradičný vzor Asanoha. Veľmi často ho nájdete na japonskom kimone, ale tiež na moderných dizajnových výrobkoch. Do stredu jednotlivých kvetov vložili viac či menej výrazné farebné body. Pri pohybe na svetle sa rozohrá projekcia farebných svetielok, ktoré pripomínajú LED diódy. Pochopiť, ako je možné dosiahnuť ručnou prácou takúto dokonalosť je nad rámec našej predstavivosti.

Nôž je samozrejme zabalený v kazete z dreviny paulownia /kirbako/. Priložený certifikát potvrdzuje výrobu jediného kusu a to exkluzívne pre Nippon Knives. Hovoriť o cene, ktorá mimochodom pripomína dátum Veľkej francúzskej revolúcie, je v tomto prípade úplne zbytočné. Jeho hodnotu totiž len naznačuje.

© 2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Mcusta

Výrobcom ikonických nožov MCUSTA je firma Marusho Industry Inc. z mesta Seki v provincii Gifu. Každý znalec japonských nožov vie, že ide o prominentnú oblasť s viac ako 700 ročnou tradíciou. Rodinný klan Hasegawovcov tu už po tri generácie vyrába tie najsofistikovanejšie vreckové nože s akými sa v súčasnosti môžete stretnúť.

Marusho Industry Inc. disponuje v tejto branži málo vídaným výrobným zázemím. Keďže máme to šťastie, či skôr česť, byť rodinným priateľom Hasegawovcov, nenechali sme si ujsť možnosť prehliadky ich fabriky. Začíname sekciou dizajnu a konštrukcie, kde skúsení programátori pripravujú algoritmy pre moderné NC stroje. Vo vstupnom sklade ležérne odpočívajú tie najnoblesnejšie materiály, aké si viete v nožiarstve len predstaviť. Pláty ocele VG-10 z neďalekého Takefu, 33 vrstvové damascénske pláty, hliníkové zliatiny, vzácne dreviny i kvalitná micarta. V obrábacej časti pracujú laserové rezačky a CNC frézy. Pre nás je však najzaujímavejšia finalizácia nožov a ich následné brúsenie. Tu naopak, všetko prebieha ručne. Dokonca prezident firmy Tomohiro Hasegawa si sadne za rotujúci brúsny kameň a zručne formuje žiletkové ostrie. Nasleduje finálna kontrola, kde sa každý nôž dôkladne preskúma a putuje do expedičného skladu. Odtiaľ je zásobovaný celý svet. Dnes len ťažko nájdete značku, ktorá sa stále vyrába v krajine svojho pôvodu. MCUSTA patrí medzi tie, ktoré si túto výsadu zachovali.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk