Kategórie
Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30
Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30 Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30 Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30 Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30 Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30 Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30

Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Kiritsuke 150820/30

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 21cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 145,00 g
Výrobca: Hokiyama

Nôž Kiritsuke s jadrom z prémiovej Aogami Super tvrdou až 63 HRC. Čepeľ San Mai s vonkajšími vrstvami z antikoróznej ocele SUS-405. Tepaná povrchová úprava Tsuchime. Osemhranná rúčka z orechového dreva. Ostrie sa odporúča natierať kaméliovým olejom.

Vyberte si variantu!
245,00 €s DPH
+ -

Detail produktu

Firma Hokiyama Cutlery z legendárnej oblasti Tosa oslávila v roku 2019 storočnicu svojej existencie. Súčasný majiteľ a vnuk zakladateľa Shinsuke Hokiyama sa na tento významný míľnik starostlivo pripravil. Niekoľko rokov vyvíjal novú radu nožov zaradenú do línie príznačne nazvanej Tosa-Ichi.

Znalci japonských nožov vedia, že Tosa je starobylé označenie oblasti zaberajúcej južnú časť ostrova Šikoku. Je to miesto známe veľkým množstvom menších kováčskych dielní. Ak chcete zažiť atmosféru výroby nožov tradičným spôsobom, cesta do prefektúry Kochi Vás neminie. Odpoveď na otázku prečo je miestna výroba natoľko odlišná od iných oblastí ako napríklad Seki alebo Tsubame/Sanjo nie je vôbec zložitá. Pri ceste do Kochi si všimnete, že celá prefektúra je „dôkladne“ izolovaná od okolitého sveta. Z južnej časti je to Tichý oceán a z ostatných strán vysoké hory. Toto špecifikum zapríčinilo, že oblasť sa vyvíjala svojím spôsobom, bez vplyvov okolitého sveta. To čo sa mohlo v minulosti chápať ako nevýhoda je v súčasnosti exkluzivitou. Veď naraziť na kvalitné ručne kované nože s cenovkou, ktorá vás nezruinuje, nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché.

Hokiyama Cutlery spolupracuje na ostrove s takými majstrami akými sú Tsutomu Kajiwara alebo Takeo Murata. Nie je treba zdôrazňovať, že ide o absolútne pojmy svojho remesla nielen v oblasti Tosa, ale v celom Japonsku. Okrem finalizácie nožov od zmienených majstrov disponuje firma svojím vlastným vývojom a výrobou vrátane progresívnej „roll-forging“ technológie. O potenciáli firmy svedčí fakt, že stála pri zrode keramických čepelí firmy Kyocera, damascénskych nožov s ultra tvrdými jadrami z rýchlorezných nástrojových ocelí ako i revolučných karbidových čepelí.

Skupina nožov zoskupených pod názvom Tosa-Ichi patrí medzi tradičné kované nože. Čepele sú zhotovené buď známymi majstrami z oblasti Tosa, alebo priamo firmou Hokiyama. Jadrá sú ukuté výlučne z osvedčených tradičných materiálov s vysokým obsahom uhlíka /najčastejšie Aogami 2 a Aogami Super/.

Nippon Knives má tú česť predstaviť ako jeden z prvých obchodov vôbec nový nôž Tosa-Ichi Shadow-Tsuchime Black. Ide nôž, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Rezné jadro je vytvorené z toho najlepšieho materiálu, aký si viete predstaviť. Hitachi Ao Blue Super je označenie pre dobre známu Aogami Super. Jej tvrdosť je nekompromisných 63 HRC. Naviac má veľmi priaznivý pomer medzi tvrdosťou a pevnosťou, čím prekonáva vlastnosti Aogami 1 a Aogami 2. Tak ako sme už zvyknutí pri čepeliach San Mai, jadro je zo strán chránené mäkšou oceľou. Áno, čítate správne. Ide o oceľ so zvýšenou odolnosťou voči korózii a nie klasické železo. To znamená, že na rozdiel od iných nožov vyrobených z tradičnej ocele s vysokým obsahom uhlíka, nemusíte ošetrovať celú čepeľ. Stačí potrieť olejom samotné ostrie. Čepeľ, ako už samotný názov Black napovedá je vo verzii kurouchi, je teda neleštená čierna. Ak sa na ňu pozrieme bližšie, rozkódujeme ďalšiu časť názvu. Tsuchime v japončine znamená údery kladivom. Textúra čepele nesie znaky kutia. Musíme priznať, že vyzerá skutočne elegantne a dynamicky. Rozhranie medzi symetrickým ostrím a telom čepele tvorí ručne opieskovaný pruh, ktorý pripomína hamono slávnych japonských mečov. Vo finále výrobca vyrazil na čepeľ kanji znaky Tosa Ichi Kage , teda názov Tosaichi Shadow.

Tmavá rúčka, samozrejme v tvare osemhrana, je vyrobená z orechového dreva. Výrobca preferoval minimalistický charakter a preto nepoužil prstenec. Nôž preto pôsobí veľmi jednoducho a čisto.

Ak hľadáte tradičný nôž z prvotriednych materiálov, no starostlivosti oň nemienite venovať veľkú pozornosť je Tosa-Ichi Shadow-Tshuchime Black tou správnou voľbou.

©2022 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Hokiyama

Tosa je starobylý názov dnešnej prefektúry Koči, ktorá sa rozprestiera v južnej časti ostrova Šikoku. Sever prefektúry tvoria nehostinné hory, ktoré smerom na juh prechádzajú do úrodnej nížiny zaplnenej nespočetným množstvom ryžových polí. Tie sú chránené pred možnými vlnami tsunami zátarasami, vybudovanými na plážach Tichého oceánu. Znalci japonského kováčstva nenazvú túto oblasť inak ako Tosa.

Viac ako 800 rokov sa v Tose kuje prekladaná oceľ preslávená samurajskými mečmi. Dá sa povedať, že táto oblasť sa stala akýmsi "skanzenom" tradičnej kováčskej výroby. Nájdete tu roztrúsené malé dielničky, v ktorých jednotlivé rodinné generácie vytvárajú pre nás nepochopiteľné skvosty. Je skoro pravidlom, že v dielni pracuje otec so synom, aby bola zabezpečená kontinuita tradície. Vyrábajú sa tu všetky druhy čepelí od poľnohospodárskeho náradia po vzácne nože, no diametrálne odlišným spôsobom ako v oblastiach Seki, Sakai, alebo Tsubame/Sanjo. Tu sa nikdy nevyrábali nože určené na dekoráciu, ale odolné pracovné náradie. Preto sú nože z Tosy vyhľadávané znalcami po celom svete.

Od roku 1919 patrí firma Hokiyama Cutlery medzi priekopníkov zdokonaľovania tradičnej výroby kuchynských nožov. V zmysle hesla "dobré treba zachovať a pokiaľ sa dá, tak aj zdokonaliť" Shinsuke Hokiyama vytvoril v svojej firme 3 línie: tradičnú, praktickú a inovatívnu.

Tradičnú líniu /Tosa-Ichi/ tvoria ručne kované čepele od takých majstrov akým je Takeo Murata. Ide o vrstvenú oceľ, pričom jadro tvorí špičková vysokouhlíková oceľ typu shirogami alebo aogami. Na tie najlepšie kúsky je použitá Hitachi Blue Super. Najčastejšie sú čepele v neleštenej forme kurouchi. Nože si vyžadujú starostlivosť, keďže tento materiál nie je antikorózny. Praktická línia /Sakon/ je symbiózou tradičných výrobných postupov s modernými materiálmi a dizajnom. Okrem vysokouhlíkovej ocele je použitá i veľmi tvrdá prášková nástrojová oceľ a tiež damascénska oceľ. Dôraz je kladený na precízne spracované a ergonomicky vyladené rúčky. Inovatívna línia /Mugen/ je pýchou firmy Hokiyama Cuttlery. Adoptuje pokrok z iných oblastí do výroby svojich nožov. Ide hlavne o samoostriace sa nože SAKON+ s patentovou Vee-Tech technológiou prevzatou z leteckého a kozmického priemyslu.

Priateľské vzťahy s majiteľom firmy Hokiyama Cuttlery pánom Shinsuke Hokiyamom nám umožnili postupne Vám prinášať tie najzaujímavejšie nože z legendárnej oblasti Tosa.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk