Kategórie
Ajikiri 4700
Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700 Ajikiri 4700

Ajikiri 4700

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 15cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 82,00 g
Výrobca: Yoshida Hamono

Univerzálny nôž Ajikiri. 15cm trojvrstvová čepeľ s jadrom Aogami 2. Rúčka v tvare D z dreviny rosewood. Čepeľ ošetrujte olejom na čepele.

Vyberte si variantu!
130,00 €s DPH
+ -

Štítky:

Detail produktu

Yoshida Hamono z prefektúry Saga na ostrove Shikoku si nekompromisne vymedzil svoje miesto v panteóne výrobcov profesionálnych nožov. V jeho prospech hrá schopnosť pracovať s ultra tvrdými materiálmi ako i variabilita výrobných postupov. Z dielne Yoshida Hamono vychádzajú nože razené i ručne kované metódou koshiki tanren. Teraz vám predstavíme technologický prienik týchto dvoch postupov.

Ručne kované nože sa v porovnaní s tými razenými vyrábajú násobne dlhšie a obsahujú ohromné kvantum náročnej práce skúsených majstrov, ktorých je čoraz menej. To všetko rezultuje do výrazného previsu dopytu nad ponukou, čo predražuje i tak vôbec nie lacné výrobky. V Yoshida Hamono ale našli spôsob, ako ponúknuť zákazníkom nože z tradičných materiálov a vysokým podielom kováčskej práce. A to všetko v relatívne krátkych dodacích lehotách a za priaznivú cenu.

Základný tvar čepele sa vyrazí do formy za pomoci výkonného lisu. Oceľ v San Mai zložení obsahuje jadro z tradičnej Aogami 2. Takto sa získa relatívne „bezbolestne“ základný materiál, ktorý sa následne kuje do požadovaného profilu. Tento postup sa dá najlepšie pozorovať na chrbte čepele /mune/. Nasleduje ručné leštenie časti čepele a samozrejme brúsenie. Aj keď v rámci objektivity a serióznosti nemôžeme hovoriť o ručne kovaných nožoch, no ich výzor i výrobný postup majú k nim veľmi blízko.

Čepele sú vo verzii Kurouchi s leštenou časťou Shinogi. Ostrie je samozrejme konvexné, teda Hamaguri. Ľavá strana čepele nesie označenie Aogami, pravá názov Kyusakichi. Prstenec je vyrobený zo stabilizovaného dreva pakkawood. Rúčka z dreviny rosewood má profil písmena D.

©2024 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Yoshida Hamono

Tentokrát zavítame na najjužnejší z japonských hlavných ostrovov – ostrov Kyushu. Podobne ako na priľahlom Shikoku aj tu sa striedajú hory s obrovským množstvom malých polí. Veľká časť ostrova má agrárny charakter a preto tu kováči vždy zohrávali dôležitú úlohu. Takzvaní „field blacksmiths“ vyrábajú nástroje pre miestnych roľníkov, rybárov a lesníkov už mnoho generácií.

Nie inak to bolo aj so Seiji Yoshidom, zakladateľom firmy Yoshida Hamono. Pred tým, ako v roku 1946 položil v prefektúre Saga základný kameň svojej firmy, vyučil sa za kováča u miestnych majstrov. Tí ho zasvätili do tajomstiev výroby pravých japonských mečov. Odvtedy sa toto umenie vo firme starostlivo uchováva už niekoľko generácií.

Japonci majú mnoho vlastností, ktoré by mohli byť pre nás inšpiráciou. Jednou z nich je i striedmosť. Japonec sa nezvykne zbaviť výrobku, kým mu dobre slúži. Preto sa oňho stará s príslovečnou dôkladnosťou. Na oplátku získa dobrý pocit pri jeho bezproblémovom a príjemnom používaní. To je i krédo firmy Yoshida Hamono. Svoje nože vyrába z najlepších materiálov spôsobom, aby každodenne prinášali potešenie svojmu užívateľovi a to po neobmedzenú dobu.

I keď ide o rodinnú, nie veľkú firmu, Yoshida Hamono zabezpečuje kompletnú výrobu. Z Yasugi Specialty Steels /YSS/ nakupuje unikátnu oceľ, ktorú následne  spracováva tradičnými postupmi. I samotné rúčky sa finalizujú priamo vo firme.

Možno sa spýtate, prečo sme si vybrali výrobcu z prefektúry Saga, ktorá nepatrí medzi vyhlásené strediská japonského kováčstva. Odpoveď je jednoduchá. Je len málo výrobcov, ktorí dokážu vyrobiť pravé uchihamono z ocele ZDP-189. A Yoshida Hamono je jednou z nich. 

©2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené. Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk