Kategórie
Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000
Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000 Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000 Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000 Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000 Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000

Prírodný brúsny kameň Oohira IMN-03w, grit 6000

Dostupnosť: na sklade
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Použitie: Ostrenie

Prírodný japonský brúsny kameň z lomu Oohira neďaleko Kjóta. Zrnitosť je odhadovaná na cca 6000. Kameň je vhodný na jemné dobrúsenie. Rozmer 205x75x20mm. Prírodné kamene sa dodávajú s nepravidelnými tvarmi. Obrázky sú autentické a týkajú sa tohto konkrétneho kameňa.

Vyberte si variantu!
390,00 €s DPH
+ -

Detail produktu

Po akom kameni siahnuť? Stačí umelý, alebo si treba priplatiť za ten prírodný? Otázka logická a jednoznačná, no odpoveď je komplikovanejšia.

Umelý alebo tiež syntetický kameň je vyrobený presne na svoj účel. Kameň na brúsenie má hrubú zrnitosť, kameň na ostrenie je jemnejší a honovací kameň vás ohúri svojou jemnou štruktúrou. Každý z nich je vysoko efektívny, nakoľko materiál i technológia jeho výroby podlieha funkčnosti. Samozrejme hovoríme o kvalitných vodných kameňoch od osvedčených výrobcov a nie o lacných zväčša čínskych nahrážok. 

Umelý kameň má v porovnaní s prírodným mnoho výhod. Viete si vybrať zrnitosť, ktorú práve potrebujete a máte istotu, že ju aj dostávate. Kameň je konzistentný to znamená, že naprieč hrúbkou kameňa narazíte na rovnakú zrnitosť a to po celej jeho ploche. Zároveň má symetrický tvar, čo zvyšuje komfort brúsenia. A je neporovnateľne lacnejší. Tak potom prečo investovať do toho prírodného? 

Z brúsením je to ako so všetkým v našom živote. Teda vlastne tak, ako by to malo byť. Začína sa postupne. K svojim prvým kvalitným nožom si kupujem tkz. home use kamene. Logo a reálna cena sú garanciou, že svoju úlohu zvládnu dobre. Časom získavam potrebný skill a intuitívne siahnem na tie s označením professional. A keďže sa človek stále zdokonaľuje, vyhľadáva ďalšie výzvy. Preto nemôže nasledovať nič iné ako pravý japonský prírodný kameň. Práca na ňom je prirodzene náročnejšia a nepatrí do rúk začiatočníkom. Na tento kameň treba dozrieť. Je tiež pochopiteľné, že fajnšmeker kupujúci si ručne kované nože od majstrov, ktorí pretvárajú aogami na umelecké diela, ich bude chcieť obtierať o prírodný kameň, najlepšie z presláveného lomu v Kjóte. 

Prírodný kameň „zrel“ okolo 70 miliónov rokov. Z minerálneho pohľadu ide o dioxid kremíka a sericit. V lomoch sa bloky režú horizontálne, aby sa dosiahli čo najsúvislejšie neprerušené vrstvy horniny. Tak kameň získava svoju homogénnosť. Kamene sa následne formátujú na použiteľný rozmer. Nečakajte však krásne hranatý a symetrický tvar. Za také si treba hodne priplatiť a úprimne, sú to vyhodené peniaze. Kamene majú bežne ulomený roh alebo vyštrbené hrany. Sú to však len kozmetické chybičky krásy bez akéhokoľvek vplyvu na funkčnosť. Ide o prírodný materiál a naviac mu to svedčí. 

Kamene nesú názov podľa hôr alebo lomov, z ktorých sa ťažili. Dnes sú až na malé výnimky všetky pozatvárané, čo sa aj odzrkadľuje v cenách kameňov. Tie najžiadanejšie lomy sa vyskytujú v okolí mesta Kjóto. Kamene z našej ponuky pochádzajú z hory Oohira západne od Kjóta. Lom ako jeden z mála je ešte otvorený. Kamene Oohira majú vysokú reputáciu a tie najjemnejšie sa používajú na leštenie čepelí japonských mečov. 

Zrnitosť prírodného kameňa sa označuje ako orientačná. Seriózny dodávateľ vám negarantuje, že kameň má presne grit 6000. V lepšom prípade je použité slovo približne 6000, no najčastejšie interval /napr. 6000 – 8000/. Niekedy dodávateľ označí kamene ako coarse, medium, fine, honing

Kamene sa lubrikujú vodou a to dlhšie ako umelé. Názory sú rôzne, ale väčšina sa prikláňa k 30 minútam. Po použití sa kameň opláchne a nechá pozvoľne vysušiť, nie nárazovo. Rovnako sa treba vyvarovať vystaveniu vlhkého kameňa mínusovým teplotám. Mohol by prasknúť. 

Mnohí majstri brúsiči používajú výhradne prírodné kamene. Tradícia tú určite zohráva významnú rolu, ale materiály s vysokým obsahom uhlíka sa na nich vraj cítia najlepšie. 

©2010-2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk