Kategórie

Remeselná dokonalosť

Sú produkty, ktorých značka je zárukou nespochybniteľnej kvality a to aj bez ich podrobného skúmania. Nepotrebujete ich vidieť, viete predsa, že pod touto značkou sa v jej dlhodobej histórii nič podradné nevyrobilo. Jednoducho ho chcete, či už ho potrebujete, alebo nie. Urobiť si radosť je milé a život taký krátky...

Prémiový výrobcovia vedomí si svojho dlhodobo budovaného postavenia idú ešte ďalej. Z času na čas sa rozhodnú potešiť zberateľov špeciálnym produktom v prísne limitovanej edícii. No nie je to len obmedzená dostupnosť, ktorá robí výrobok výnimočným. Sú to predovšetkým tie najlepšie materiály a povestná japonská remeselná zručnosť s bezprecedentným zmyslom pre i ten najmenší detail. Cena nezohráva dôležitú úlohu a zaskočí len človeka, ktorý sa v danej komodite ešte nezorientoval.

Právo vyrobiť limitovanú sériu má v podstate ktokoľvek. No na úspech sú „odsúdené“ len tie, pochádzajúce od výrobcov, ktorí už niečo skutočne dosiahli. Ťažko je možné predstaviť si niekoho vhodnejšieho, ako firmu Marusho Industry Inc., výrobcu značiek Mcusta a Zanmai. Minulý rok predstavil prvú edíciu SUZAKU z viacdielneho astrologického cyklu. Keďže išlo o kuchynské nože značky Zanmai, tento rok dostali príležitosť vreckové nože Mcusta.

SHINWA je názov cyklu, pod ktorým výrobca plánuje vyrobiť edície špeciálnych nožov. Žiadna z nich nepresiahne počet 100ks pre celý svet. Koľko edícii celkovo vznikne, nevie ani samotný výrobca. Na zhotovenie takýchto skvostov nestačí len dobrá vôľa, ale predovšetkým dostupnosť výnimočne zručných remeselníkov. Boli sme už niekoľkokrát svedkami odchodu skúseného remeselníka do dôchodku a tým i ukončenia výroby konkrétneho typu noža. Nikto iný ho nedokázal zastúpiť.

SHINWA predstavuje japonskú mytológiu. Tá vychádza zo šintoizmu, ktoré je charakteristické uctievaním množstva božstiev Kami. Jednotlivé príbehy sú zachytené v dielach Kojiki /Prastaré podstaty/ a Nihonshoki /Kronika Japonska/. Jedným z nich je aj príbeh YATAGARASU.

YATAGARASU je mytologická trojnohá vrana úctyhodných rozmerov /144cm/. Vrana predstavuje znovuzrodenie a očistu. Tento božský vták bol zoslaný nebesami, aby sprevádzal prvého japonského cisára Jimmua na jeho ceste do Yamato Kashihara /dnešná prefektúra Nara/ kde postavil prvý cisársky palác. Jeho tri nohy predstavujú jednotu nebies, zeme a ľudstva. Keďže YATAGARASU je dodnes symbolom božského vedenia, má v Japonsku výnimočné postavenie. Jeho zobrazenie používa napríklad Japonský futbalový zväz, nechýba v znaku japonskej futbalovej reprezentácii a právo rok nosiť na drese jeho vyobrazenie má i víťaz Cisárskeho pohára.

Pri predstavovaní samotného produktu sme zvolili tentokrát opačný postup. Začneme obalom a to najpodstatnejšie si necháme na koniec. Takže vitajte pri dnes tak populárnom „unboxingu“.

„Hniezdo“ mýtickej vrany si bezosporu zaslúži našu pozornosť. Je ním vkusná škatuľka /Kiribako/ vyrobená z dreviny paulownia. Na posuvnom veku nájdeme 3 farby. Čierne kanji znaky predstavujú názov produktu, zlatou farbou je vygravírovaná značka MCUSTA a nechýba červená pečiatka Rakuin. Hneď pod vekom narazíte na certifikát kvality s popisom legendy v podaní prezidenta spoločnosti Tomohira Hasegawu. Treba podotknúť, že celý obal je koncipovaný rovnako ako je tomu v prípade japonských mečov. Takže v drevenom „debnení“ nachádzame Nishijin. Je to tkaná látka, v ktorej je nôž starostlivo zabalený. Jej kvetinový dekor nie je natlačený, ale tkaný rôznofarebnými niťami. Tento náročný spôsob sa v Japonsku traduje už viac ako 1200 rokov. Okrem samotného noža nájdete v škatuľke ešte niečo. Je to nenápadná žltá nálepka. Tá slúži na prelepenie posuvného veka so samotnou škatuľkou. V Japonsku to znamená, že jej obsah je určený výhradne pre jeho majiteľa, keďže ide o veľmi osobnú záležitosť. S nadsázkou to môžeme prirovnať k hotelovému „Don´t disturb“.

Uvoľníme gombík na červenej šnúrke /červená je symbolom šťastia a blahobytu/ a rozbalíme Nishijin. Prvé čo zaregistrujeme je na japonský nôž nezvykle značná váha. 143g je o dobrých 40g viac, ako pri štandardných nožoch MCUSTA. Škoda chýbajúceho 1 gramu. Symbolika by bola dokonalá. No váha má samozrejme svoje opodstatnenie.

Motív príbehu sa odohráva rovnako na čepeli ako i rúčke. Začnime teda rúčkou. Jej mohutný rám je vyrobený z damascénskej ocele a ocele SUS 420J2. Damascénska oceľ je tvarovaná tak, aby čo najvernejšie zobrazovala oblaky. Časť okolo hlavného čapu je tepaná /Tsuchime/, čo ešte viac prispieva k autenticite oblaku. Hrany rúčky vrátane záštity a koncovky sú leštené do vysokého lesku. Plynulé spájanie damascénskej a hladkej ocele SUS 420J2 je ďalším dôkazom remeselnej zručnosti. Spoza tepaného oblaku vychádza slnko vyrobené z medi. Modrá obloha je zhotovená z kvalitného Corianu a tvorí telo rúčky. Na nej sa majestátne vyníma hlavný protagonista príbehu – YATAGARASU. Mýtický vták bol zobrazovaný zlatou farbou a preto výrobca použil mosadz. Jej drsná textúra dokonalo znázorňuje perie. Na druhej strane rúčky sú decentnými krivkami naznačené hory. V šiestich stĺpcoch s kanji znakmi je úryvok tohto príbehu.

Čepeľ sa nedá nazvať inak, ako majstrovstvo najvyššieho stupňa. Je nazvaná Mokume Damascus. Mokume je výraz pre drevo s výraznými letokruhmi. Tie sú na čepeli znázornené prekladaním vrstiev ocele, medi a bronzu. Horná časť je v neleštenom vyhotovení /Kurouchi/ s aplikáciou tepania /Tsuchime/ a pripomína ťažký mrak s presvitajúcimi slnečnými lúčmi. Jadro takto dokonalej čepele nemôže byť ukuté z iného materiálu ako Blue Paper Steel – Aogami 2 z oceliarne Yasugi Specialty Steel patriacej koncernu Hitachi Metals. Je tvrdená na 63 HRC a symetrické ostrie je v konvexnom tvare Hamaguri. Čepeľ si vyžaduje údržbu olejom a preto v balení nájdete i papierový obal na čepeľ, aby ste si nezašpinili Nishijin. Keďže meď aj mosadz oxiduje, časom získa čepeľ atraktívnu patinu.

Hovoriť o líniovom zámku, teflónových vložkách a akustickom podpise koncových polôh čepele je vari zbytočné. Máme predsa tú česť so značkou MCUSTA.

3 prvky korešpondujúce s troma nohami mýtického vtáka YATAGARASU poľahky nájdete na vašom noži. Nebesá sú zastúpené oblohou a oblakmi, zem horami a drevom a ľudstvo cisárom. Toho však na noži nehľadajte. Ste ním predsa vy a ďalších 99 šťastlivcov.

Produkt nájdete tu.

© 2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk