Kategórie

Hammered Finish


To, že firma Tojiro má v DNA fúziu tradície a moderny, sme sa dozvedeli už na iných miestach tohto portálu. Koniec koncom každý kto si zaobstaral nôž Tojiro, to môže len potvrdiť. Je preto potešiteľné, že v obdobnom duchu sa nesie aj posledná novinka výrobcu z prefektúry Niigata. Je nazvaná výstižne Tojiro Hammered Finish.

Už prvý pohľad na tento nôž nás presvedčí, že ide o skutočného „Japonca“. Krásna čierna čepeľ osadená tradičným spôsobom do svetlej „déčkovej“ rúčky. No toto je skutočne len povrchný opis, nehodný milovníkov kvalitných nožov. Poďme si to preto rozmeniť na drobné. 

Základom každého hodnotného noža je jeho jadro. Pokiaľ chcete hrať prvú ligu, nemôžete v tomto ohľade zaváhať. Preto voľba V-Gold Steel alias VG-10 bola nespochybniteľná. Čierne neleštené čepele sú v kurze, no táto je ešte osobitejšia. Voláme ju semi-kurouchi. Jej polovica je v čiernom vyhotovení. V druhej prechádza čerň do saténovej šedej a cez kľukatú shinogi line do lešteného ostria. Už teraz by sme mohli hovoriť o zaujímavom a neopozeranom riešení, no vývojári šli ešte ďalej. Doplnili čepeľ o preliačiny evokujúce údery kováčovho kladiva. V tomto prípade síce nejde o ručné tepanie ako pri ikonických a dnes už takmer nedostupných Tojiro SK-85 Hammered, ale estetický zážitok je rovnako silný. Nie je to však len výzor. Takéto riešenie prispieva k lepšiemu oddeľovaniu krájaných potravín od čepele. Povestnou čerešničkou je názov značky decentne vyrazený v kanji znakoch. 


Znalci kurouchi čepelí vedia, že sa k nim viaže i určitá starostlivosť, ktorá vedie k zamedzeniu tvorby oxidácie. Tých ozajstných tradicionalistov to samozrejme nerozhádže, no nájdu sa aj takí, ktorí nôž prestanú vnímať v okamihu posledného rezu. A tu je skvelá správa práve pre nich. Jadro z VG-10 je z každej strany obložené vrstvou antikoróznej ocele. Pri hladkých čepeliach by to bolo postačujúce, nie však v prípade „hammered finish“, kde preliačiny redukujú vonkajšiu vrstvu. Výrobca preto aplikoval hydrofilnú anorganickú vrstvu pod označením ZeroClear Coating. Tá výrazne zvyšuje odolnosť materiálu voči korózii. Keď už sme pri technických vychytávkach firmy Tojiro samozrejme, že nemôže chýbať ich povestná dekarbonizačná prevencia DP. Tá je zárukou, že čepeľ skutočne dosahuje deklarovanú tvrdosť. Označenie DP je vyrazené na čepeli. 

Čepeľ typu half tang je narážaná do rúčky z japonskej magnólie v tvare „D“. Tá vyniká veľkou odolnosťou voči vlhkosti. Prstenec je vyrobený z polypropylénu. 

Nebýva zvykom, aby Nippon Knives objednal kompletnú kolekciu nožov určitej série. Vždy starostlivo vyberáme jednotlivé typy s prihliadnutím k špecifikám nášho trhu. Tu sme však urobili výnimku a prinášame vám celú kolekciu. Nože Hammered Finish totiž pokladáme za jedny z najatraktívnejších s logom TOJIRO a to nielen z estetického hľadiska. Pozývame Vás preto na ich obhliadku a posúdenie nášho názoru.

©2010-2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-7 z celkovo 7 záznamov.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk