Kategórie
Murakumo Gyuto ND 154651
Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651 Murakumo Gyuto ND 154651

Murakumo Gyuto ND 154651

Dostupnosť: Stav skladu: na dopyt
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: Drevená
Dĺžka čepele: 21cm
Typ čepele: Damascénska
Použitie: Univerzálne
Hmotnosť: 157,00 g
Výrobca: Hokiyama

21cm 73 vrstvová damascénska čepeľ s jadrom z nástrojovej ocele SLD. Záštita z pakkawood, osemhranná rúčka z dreviny rosewood.

Vyberte si variantu!
355,00 €s DPH

Detail produktu

Názov Murakumo pochádza zo známeho japonského mýtu. Mladší brat bohyne slnka Susanoo premohol za pomoci ľsti a 8 sudov saké osemhlavého draka. V jeho útrobách našiel posvätný meč Murakumo, ktorý bol v neskoršom období premenovaný na Kusanagi. Áno, presne ten Kusanagi, ktorý tvorí jednu z insígnií cisárskeho dvora.

Nazvať svoj nôž Murakumo si vyžaduje určitú mieru sebavedomia. No pri pohľade na jeho pôvod idú akékoľvek pochybnosti stranou. Výrobcom nie je nikto iný ako Hokiyama Cutlery, jeden z lídrov z významnej oblasti Tosa na ostrove Shikoku.

Na vytvorenie majstrovského diela potrebujete 3 veci. Odhodlanie, špičkové materiály a zručných remeselníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Shinsuke Hokiyama disponuje všetkými. Dôkaz leží pred vami.

Hagane týchto výnimočných nožov je ukuté z antikoróznej ocele SLD. Je to vyšší vývojový stupeň osvedčenej SKD-11. Ide o nástrojovú oceľ die steel, ktorá je charakteristická tvrdosťou, pevnosťou a ohromnou odolnosťou voči oteru. Vďaka práškovej metalurgii vyniká jemnosťou svojich karbidov. Mágovia z Hitachi Metals ju namiešali z poriadnej porcie uhlíka, ktorý dosahuje 1,40 – 1,60% podiel. Ten je vyvážený 11-13% obsahom chrómu, takže si oceľ nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Požadované vlastnosti dodávajú i ostatné dôležité legáty ako vanád, molybdén, kremík a mangán. Ako sme si už zvykli u japonských producentov ocele, nežiadúca síra a fosfor tvoria menej ako 0,025%. Výsledkom je čepeľ s nekompromisnou tvrdosťou v rozmedzí 62 – 64 HRC. Tento ušľachtilý materiál je vyrábaný v dobre známom stredisku Yasugi Specialty Steel a tak sa môžete stretnúť i s názvom YSS SLD alebo Yasuki SLD.

Damascénsky vzor suminagashi je vytvorený 36 vrstvami ocele SUS-405 a niklu ktoré sú prikuté z oboch strán k jadru. Vznikla tak 73 vrstvová, komplexná a esteticky nezabudnuteľná čepeľ, ktorá si drží svoje symetrické ostrie veľmi dlho. Vítaným detailom je názov decentne vyrazený v kanji znakoch.

Žiadne kompromisy nenájdete ani na zvyšku noža. Konštrukcia half tang je charakteristická pre Wa Bocho nože. Prstenec z čierneho stabilizovaného dreva pakkawood plynulo prechádza do tmavohnedej rúčky z dreviny roosewood. Všetko samozrejme v osemhrannom tvare.

Pokiaľ ste vyznávačom malosériových, esteticky vkusných nožov, pri ktorých sa tradícia dopĺňa s pokročilou metalurgiou, Sakon Murakumo by mal byť jednoznačne vo Vašom hľadáčiku.

©2020 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Hokiyama

Tosa je starobylý názov dnešnej prefektúry Koči, ktorá sa rozprestiera v južnej časti ostrova Šikoku. Sever prefektúry tvoria nehostinné hory, ktoré smerom na juh prechádzajú do úrodnej nížiny zaplnenej nespočetným množstvom ryžových polí. Tie sú chránené pred možnými vlnami tsunami zátarasami, vybudovanými na plážach Tichého oceánu. Znalci japonského kováčstva nenazvú túto oblasť inak ako Tosa.

Viac ako 800 rokov sa v Tose kuje prekladaná oceľ preslávená samurajskými mečmi. Dá sa povedať, že táto oblasť sa stala akýmsi "skanzenom" tradičnej kováčskej výroby. Nájdete tu roztrúsené malé dielničky, v ktorých jednotlivé rodinné generácie vytvárajú pre nás nepochopiteľné skvosty. Je skoro pravidlom, že v dielni pracuje otec so synom, aby bola zabezpečená kontinuita tradície. Vyrábajú sa tu všetky druhy čepelí od poľnohospodárskeho náradia po vzácne nože, no diametrálne odlišným spôsobom ako v oblastiach Seki, Sakai, alebo Tsubame/Sanjo. Tu sa nikdy nevyrábali nože určené na dekoráciu, ale odolné pracovné náradie. Preto sú nože z Tosy vyhľadávané znalcami po celom svete.

Od roku 1919 patrí firma Hokiyama Cutlery medzi priekopníkov zdokonaľovania tradičnej výroby kuchynských nožov. V zmysle hesla "dobré treba zachovať a pokiaľ sa dá, tak aj zdokonaliť" Shinsuke Hokiyama vytvoril v svojej firme 3 línie: tradičnú, praktickú a inovatívnu.

Tradičnú líniu /Tosa-Ichi/ tvoria ručne kované čepele od takých majstrov akým je Takeo Murata. Ide o vrstvenú oceľ, pričom jadro tvorí špičková vysokouhlíková oceľ typu shirogami alebo aogami. Na tie najlepšie kúsky je použitá Hitachi Blue Super. Najčastejšie sú čepele v neleštenej forme kurouchi. Nože si vyžadujú starostlivosť, keďže tento materiál nie je antikorózny. Praktická línia /Sakon/ je symbiózou tradičných výrobných postupov s modernými materiálmi a dizajnom. Okrem vysokouhlíkovej ocele je použitá i veľmi tvrdá prášková nástrojová oceľ a tiež damascénska oceľ. Dôraz je kladený na precízne spracované a ergonomicky vyladené rúčky. Inovatívna línia /Mugen/ je pýchou firmy Hokiyama Cuttlery. Adoptuje pokrok z iných oblastí do výroby svojich nožov. Ide hlavne o samoostriace sa nože SAKON+ s patentovou Vee-Tech technológiou prevzatou z leteckého a kozmického priemyslu.

Priateľské vzťahy s majiteľom firmy Hokiyama Cuttlery pánom Shinsuke Hokiyamom nám umožnili postupne Vám prinášať tie najzaujímavejšie nože z legendárnej oblasti Tosa.

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

Podobné produkty

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk