Detail produktu
Katsumi Sumikama pripravil tento rok pre nás mnoho prekvapení. Na japonský konzervativizmus ozaj nezvyčajné. Nebolo vôbec jednoduché odolať pokušeniu pustiť na trh všetky novinky naraz. No z vlastnej skúsenosti vieme, že i dobro treba rozumne dávkovať. Takže poďme na to.
Značka Kasumi je známa predovšetkým svojimi damascénskymi čepeľami. No v poslednom období sa firma Sumikama Cutlery zviditeľnila i kooperačnými aktivitami. Vyrába napríklad čepele pre Super Stone Barrier nože, na ktoré následne nanáša kameninové vrstvy externá firma, no finalizácia opäť prebieha v priestoroch Sumikama Cutlery. No nezostalo len pri moderných nožoch. Katsumi Sumikama sa rozhodol doplniť svoju kolekciu o ručne kované nože z tradičných materiálov. A zvolil tú najsprávnejšiu cestu.
V Japonsku je niekoľko oblastí, kde uznávaní majstri kujú nože rovnakým spôsobom, ako to robilo mnoho generácií pred nimi. Tosa, Sakai, Tsubame a samozrejme Takefu. A práve tu, po novom v Echizene, pôsobí legendárny majster Katsushige Anryu. Poďme si niečo povedať o kováčovi, ktorého okrem svojej práce preslávil i výrok: „Železo je živé. Či ostane nažive alebo zomrie, záleží od kováča.“ Heslo, ktorým sa Anryu-san riadi už cez 50 rokov svojej praxe.
Pochádza z rodiny, kde sa od roku 1870 predošlé 3 generácie venovali kováčstvu. Jeho plány boli iné, no ako najstarší syn nemal na výber. Musel pokračovať v otcových šľapajach. Po skončení strednej školy v roku 1959 nastúpil ako učeň v dielni svojho otca. Čoskoro sa prejavil jeho talent a stal sa významným členom Takefu Knife Village. Je to združenie, ktoré vytvorili poprední kováči z mesta Echizen. Napriek zrelému veku a skvelej kariére Anryu-san skromne o sebe vyhlasuje: „Stále sa snažím vyrobiť lepší nôž.“
Katsumi pri svojom rozhodovaní, komu dá vyrobiť čepele pre svoje nože, nemusel dlho premýšľať. Išlo len o to, dostať svoju zákazku do preplneného diára majstra Anryu. Ako sa však ukázalo, značka Kasumi je dostatočným lákadlom i pre majstra takéhoto formátu. Vzniklo tak veľmi plodné spojenie, výsledkom ktorého sú priam dokonalé nože.
Je logické, že majstri triedy Katsushige Anryu siahajú výlučne po najkvalitnejších materiálov. Neprekvapí preto Super Blue Core. V preklade jadro z ocele Aogami Super z Hitachi Steel Co. To je z oboch strán obložené mäkším železom tak, ako sme si zvykli pri čepeliach San Mai. V duchu filozofie áut značky Rolls Royce, kde sa hovorí o dostatočnom výkone, rovnako aj pri tejto kategórii nožov sa nespomína tvrdosť v konkrétnych číslach. Čepele sú proste tvrdé, čo znamená výrazne nad 60HRC. Koľko stupňov nad túto hranicu nie je podstatné. Ide predsa o Aogami Super.
Čepele sú v prevedení kurouchi, čiže čierne, neleštené. Každá nesie z jednej strany majstrov podpis vyrazený v kanji znakoch a z druhej logo a nápis KASUMI, aby bolo jasné, pre koho boli vyrobené. Ostrie je symetrické v tvare písmena „V“.
Na čepele sú osádzané oválne rúčky z dokonale vyhľadeného čerešňového dreva. Tradičná japonská konštrukcia a absencia prstenca dodáva nožom minimalistický vzhľad, v tomto prípade vyslovene žiadúci. Výsledkom je praktický nôž, vyrobený z najlepších materiálov a s neopísateľnou aurou.
Malosériová výroba s dlhými dodacími lehotami pridávajú na exkluzivite týchto nožov.
©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.
O výrobcovi
Značka KASUMI patrí firme Sumikama Cutlery Mfg. Pvt.Ltd. Jej súčasný majiteľ predstavuje tretiu generáciu tohto nožiarskeho rodu. Pán Katsumi Sumikava našiel pre svoje nože veľmi priliehavé meno – KASUMI. Nielen preto, že sa podobá na jeho meno, ale hlavne preto, že ich damascénske čepele pripomínajú obrysy hôr pod hmlistou oblohou. V japonskej kultúre sa často stretávate s názvami, ktoré sú priamym odkazom na konkrétne predmety alebo javy. A toto je jeden z príkladov.
Firma Sumikama Cutlery sídli v provincii Gifu v meste Seki. Je to významné stredisko japonského nožiarstva, akási obdoba nemeckého Solingenu alebo anglického Sheffeldu. Pravdaže s bohatšou históriou. Prvý kováči sa tu začali usadzovať už koncom 13. storočia. Lákadlom boli zásoby rašeliny, bohatý železorudný piesok, čerstvá voda a blízkosť dôležitých riek. Tieto ideálne podmienky spôsobili, že medzi rokmi 1300 až 1500 pracovalo v Seki viac ako 300 kováčskych dielní. Kvalita mečov zo Seki si čoskoro získala neotrasiteľnú pozíciu a tie najlepšie katany samurajských bojovníkov pochádzali spravidla z tejto oblasti.
Dnes na produkciu kuchynských nožov značky KASUMI dozerá sám majster Kanefusa Fujiwara, člen 25.generácie klanu, presláveného výrobou mečov katana. Hrdý názov oblasti nájdete na každej čepeli značky KASUMI.
©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.