Detail produktu
Séria nožov SAN KYOTO predstavuje vlajkovú loď značky TAMAHAGANE. Ide o vskutku exkluzívne nože s prekrásnymi damascénskymi čepeľami. Ich vysoká kvalita je daná nielen akosťou materiálu, ale i jeho koncentráciou. Počas výroby sa pôvodná hrúbka 20 mm zredukovala kovaním na výsledné 2 mm. Nielenže sa odstránili nežiaduce prímesi, ale dosiahla sa aj optimálna skladba a hustota materiálu, výsledkom čoho je tvrdosť až 61 HRC. Toto ušľachtilé jadro je chránené z každej strany 31 vrstvami niklového damasku. Japonci ho nazývajú suminagashi. Pri tejto výtvarnej technike sa do mydlovej vody naleje trochu atramentu a následne sa hladina jemne sčerí. Vznikajú tak zaujímavé obrazce, ktoré môžete vidieť na 63 vrstvových čepeliach nožov SAN KYOTO. Ostrie je symetrické v tvare „V“.
K dokonalej čepeli patrí rovnako dokonalá rúčka. Preto sú nože SAN KYOTO osadené elegantnými čiernymi rúčkami z kvalitného materiálu Micarta. Všetky spomenuté vlastnosti si uvedomili mnohí skvelí svetoví kuchári a TAMAHAGANE SAN KYOTO sa stal ich jasnou voľbou. Za všetkých môžeme spomenúť nórskeho šéfkuchára Geira Skeieho, víťaza slávneho Bocuse d´Or.
Nippon Knives si Vás dovoľuje srdečne pozvať na otestovanie vlajkovej lode značky TAMAHAGANE.
©2010-2017 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.
O výrobcovi
Tamahagane je označenie prvotriednej ocele, ktorá bola prednostne určená na výrobu tých najkvalitnejších mečov japonských samurajov. Len tie najušľachtilejšie katany sa hrdili čepeľami z ocele tamahagane. Dôvodom bola vysoká cena, ktorá korešpondovala nielen s nekompromisnou kvalitou, ale aj náročným spôsobom výroby.
Tamahagane /tama = klenot, hagane = oceľ/ sa vyrába v hlinených „vaniach“ Tatara s rozmermi 1200x3700x1200mm. Tatara sa postupne vrství železorudným pieskom /10t/ a dreveným uhlím /12t/. Po 72 hodín horenia vzniká asi 2,3t vážiaci „oceľový kvet“ Kera. Ten obsahuje 3 produkty s rôznym podielom uhlíka. Hocho-tetsu je mäkšia oceľ s nižším obsahom uhlíka, zatiaľ čo Nabe-gane a Tamahagane obsahujú 1-1,5% uhlíka čo im zaručuje vysokú tvrdosť. Z celého cyklu výroby sa získa len asi 1t tamahagane. Dnes v Japonsku týmto tradičným spôsobom vyrábajú oceľ tamahagane iba dve oceliarne a to len dvakrát ročne.
Výrobca exkluzívnych kuchynských nožov z mesta Tsubame ležiaceho na severnom pobreží provincie Niigata si pre svoje výrobky prepožičal názov tamahagane. Japonci však prísne dbajú na tradície a morálne záväzky a tak Kataoka konštruuje svoje nože podľa osvedčených starých receptúr.
©2005-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené. Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.