Kategórie
Kamagata Usuba 06353
Kamagata Usuba 06353 Kamagata Usuba 06353 Kamagata Usuba 06353 Kamagata Usuba 06353 Kamagata Usuba 06353 Kamagata Usuba 06353

Kamagata Usuba 06353

Dostupnosť: Stav skladu: na dopyt
Doprava zadarmo: Viac informácií
Zľava: 2 % zľava pri nákupe nad 200 €
Viac informácií o našom systéme bonusov
Rúčka: drevene
Dĺžka čepele: 18cm
Typ čepele: Oceľová
Použitie: Zelenina
Výrobca: Sakai Takayuki

Ručne kovaný nôž. Konštrukcia Ni Mai. Rezná časť z ocele Shirogami III s tvrdosťou 62 HRC. Prstenec z pravého byvolieho rohu, rúčka v tvare "D" z japonskej magnólie. Nôž je určený na krájanie zeleniny. Prirodzenou vlastnosťou ocele Shirogami je jej oxidácia, preto je potrebné čepeľ ošetrovať olejom na čepele. Nôž je ručnou prácou majstrov z vyhlásenej oblasti Sakai a vyhľadávaným nástrojom sushi majstrov v celom Japonsku. Nôž je určený pre praváka.

Vyberte si variantu!
230,00 €s DPH

Detail produktu

Sakai Takayuki patrí medzi najuznávanejšie značky v oblasti Sakai. Špecializuje sa predovšetkým na tradičné japonské nože východného typu a väčšina z nich je ručne kutá. Tradičná je nielen konštrukcia nožov a ich výrobný proces, ale taktiež materiály. Používa sa hlavne Yasuki a to jej „modrá“ i „biela“ verzia. Niektoré čepele sú dokonca ukuté zo Shirogami I spôsobom honyaki, čo zvládne len veľmi skúsený kováč. Takýto nôž si však vyžaduje i skúseného užívateľa. V Japonsku sa traduje, že až 90% miestnych profesionálnych kuchárov používa nože vyrobené v Sakai.

Sériu Kasumitogi tvoria tradičné nože typické pre región Kansai kde spadá Osaka i Kjóto. Tie sú svojím výzorom, pomenovaním i funkčnosťou trochu odlišné od tých z oblasti Kantó /Tókio/. Patria sem nože ako sashimi, fugu-sashimi, tako-sashimi, funayuki-deba, kamagata-usuba, mukimono, sushi-kiri a hamo-kiri. My sme pre vás vybrali tie praktickejšie pre použitie v našich končinách, no o atmosféru regiónu Kansai nebudete ukrátení. Naviac s týmito tromi nožmi si vystačíte pri príprave množstva japonských pochúťok.

Jadro /hagane/ je ukuté z „bielej“ ocele Shirogami III. Tá má na rozdiel od svojej „sestry“ Shirogami I nižší obsah uhlíka čím poklesla krehkosť. Preto nôž dokáže prepáčiť neskúsenému užívateľovi viac ako Shiro I. Mäkšia support steel podobne ako Shirogami neobsahuje voľný chróm a tak čepeľ má sklon k oxidácii. Tej sa však dá ľahko zabrániť správnym používaním a údržbou noža. Táto oceľ je známa tým, že sa veľmi dobre cíti na vodných brúsnych kameňoch a dá sa dokonale nabrúsiť.

Nože majú jednostranný brús a sú určené pre pravákov. Ľavá strana čepele má konkávny tvar, ktorý znižuje trenie pri krájaní a napomáha lepšiemu oddeľovaniu potravín od čepele.

Prstenec je vyrobený z pravého byvolieho rohu a nadväzuje na na machi čepele /zúžený driek chvostíka/. Rúčka z japonskej magnólie a má tvar písmena D.

Nože Kasumitogi predstavujú tú pravú klasiku a nadchnú vás nielen svojím výzorom, no i vlastnosťami.

©2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

O výrobcovi

Sakai Takayuki

Meč – symbol starovekého Japonska. Nie je náhoda, že tvorí jednu z cisárskych insígnií. Je to meč Kusanagi a aj jeho jadro bolo vytvorené násobným prekladaním a kutím tej najkvalitnejšej ocele. Tento osvedčený spôsob výroby tvrdého a húževnatého materiálu sa vďaka mnohým generáciám talentovaných remeselníkov uchoval dodnes. Vznikli tak nože, ktoré nemajú vo svete paralelu.

Sakai, alebo tiež mesto nožov, tvorí dnes západné predmestie Osaky. Mesto zaznamenalo najväčší rozvoj v 16. storočí, kedy patrilo medzi najrušnejšie obchodné centrá. Stretávali sa tu najnovšie technológie z celého sveta ako i rôzne kultúry. To napomáhalo rozvoju kováčskych techník, ktoré už vtedy dosahovalo vysokú úroveň vďaka výrobe tradičných mečov. Portugalci priviezli do oblasti prvé pušky a sakaiskí kováči zmenili výrobný program. No keďže bolo obdobie mieru, vyrábali predovšetkým dekoračné pušky. S rozmachom tabaku prešli plynulo na výrobu nožov na rezanie tabaku, ale mechanizácia jeho spracovania mala za dôsledok ďalšiu výrobnú zmenu. Kováči sa začali špecializovať na výrobu kuchynských nožov. Tú ovplyvnila i blízkosť iného významného mesta - Kjóta. To je charakteristické svojím kulinárskym umením a príprava jednotlivých pokrmov si vyžaduje špeciálne nože. Dnes prevažná časť japonských šéfkuchárov používa nože vyrobené v meste Sakai.

Sakai má v porovnaní so Seki o niečo kratšiu históriu, no v dnešnej dobe je ich význam zrovnateľný. Rozdiel je hlavne vo výrobnom programe. V Seki prevláda výroba japonských nožov západného typu so silným akcentom na vývoz. Výrobcovia v Sakai sa zase špecializujú hlavne na tradičné nože východného typu. Ich klientelu tvoria hlavne japonskí profesionálny kuchári.

Pán Takayuki sa preslávil tým, že v roku 1946 skonsolidoval sakaiských kováčov. Poskytol im výrobné priestory a nástroje a tak založil značku Sakai Takayuki. V súčasnosti sa o ňu stará 3. generácia tejto rodiny. Nositeľom značky je firma Aoki Hamono, ktorá v roku 2006 získala prestížne ocenenie Sakai Wazashu udeľovanú za zručnosť miestnych výrobcov.

Potenciál firmy Aoki Hamono spočíva v kľúčových personálnych pozíciách, ktorými sú kováč a brúsič. Pracujú tu majstri s vysokými oceneniami a s praxou presahujúcou v niektorých prípadoch 50 rokov.

Keijiro Doi - kováč

Vo veku 19 rokov nastúpil v dielni na miesto svojho otca, významného kováča. V roku 1987 bol certifikovaný Ministerstvom medzinárodného obchodu a priemyslu ako Blacksmith Master. V roku 1997 získal ocenenie Green Paulownia Leaves.

Yukinori Oda – brúsič

Je nositeľom rádu Sacred Treasure, Silver Rays. Už vo veku 20 rokov sa stal majstrom. Drží sa svojho hesla: „Ostrosť dobrého noža predstavuje 100%. Úlohou brúsiča je však zvýšiť ju na 120%.“

Suogo Yamatsuka – kováč

Neustále posúva hranice dokonalosti. Špecializuje sa na antikoróznu oceľ Gingami 3.

Hirotsugu Tosa – brúsič

Narodil sa v roku 1948 a ako 18 ročný sa vyučil za brúsiča. V roku 1991 dosiahol titul Sharpener Master. V práci nepozná kompromisy, pretože neustále myslí na používateľov jeho nožov.

Itso Doi – kováč

Syn majstra Keijira. Predstavuje tretiu generáciu klanu. Má najlepšie predpoklady zachovať toto majstrovstvo pre ďalšie generácie.

Mitsuo Yamatsuka – brúsič

V roku 1999 získal certifikát Japanese Traditional Craftmanship. Je zárukou, že tradične ukutý nôž získa „sakaiskú“ ostrosť.

Vzhľadom na ručnú výrobu a obrovský záujem zo strany profesionálov o nože z oblasti Sakai je pomerne ťažké získať aspoň niekoľko kúskov. Naše úsilie a trpezlivosť nám nakoniec priniesli tú česť, zoznámiť vás s výrobkami, v ktorých pobýva duša ich zhotoviteľov. Vitajte v Sakai!

Video z dielne

©2019 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk všetky práva vyhradené.

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

K tomuto produktu vám odporúčame

oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2024, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk