Tosaichi

Firma Hokiyama Cutlery z legendárnej oblasti Tosa oslávi v roku 2019 storočnicu svojej existencie. Súčasný majiteľ a vnuk zakladateľa Shinsuke Hokiyama sa na tento významný míľnik starostlivo pripravuje. Už niekoľko rokov vyvíja novú radu nožov zaradenú do línie príznačne nazvanej Tosa-Ichi.

Znalci japonských nožov vedia, že Tosa je starobylé označenie oblasti zaberajúcej južnú časť ostrova Šikoku. Je to miesto známe veľkým množstvom menších kováčskych dielní. Ak chcete zažiť atmosféru výroby nožov tradičným spôsobom, cesta do prefektúry Kochi Vás neminie. Odpoveď na otázku prečo je miestna výroba natoľko odlišná od iných oblastí ako napríklad Seki alebo Tsubame/Sanjo nie je vôbec zložitá. Pri ceste do Kochi si všimnete, že celá prefektúra je „dôkladne“ izolovaná od okolitého sveta. Z južnej časti je to Tichý oceán a z ostatných strán vysoké hory. Toto špecifikum zapríčinilo, že oblasť sa vyvíjala svojím spôsobom, bez vplyvov okolitého sveta. To čo sa mohlo v minulosti chápať ako nevýhoda je v súčasnosti exkluzivitou. Veď naraziť na kvalitné ručne kované nože s cenovkou, ktorá vás nezruinuje, nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché.

Hokiyama Cutlery spolupracuje na ostrove s takými majstrami akými sú Tsutomu Kajiwara alebo Takeo Murata. Nie je treba zdôrazňovať, že ide o absolútne pojmy svojho remesla nielen v oblasti Tosa, ale v celom Japonsku. Okrem finalizácie nožov od zmienených majstrov disponuje firma svojím vlastným vývojom a výrobou vrátane progresívnej „roll-forging“ technológie. O potenciáli firmy svedčí fakt, že stála pri zrode keramických čepelí firmy Kyocera, damascénskych nožov s ultra tvrdými jadrami z rýchlorezných nástrojových ocelí ako i revolučných karbidových čepelí.

Skupina nožov zoskupených pod názvom Tosa-Ichi patrí medzi tradičné ručne kované nože. Čepele sú zhotovené buď známymi majstrami z oblasti Tosa, alebo priamo kováčmi firmy Hokiyama. Jadrá sú ukuté výlučne z osvedčených materiálov s vysokým obsahom uhlíka /Aogami/.

Nippon Knives má tú česť predstaviť ako jeden z prvých obchodov vôbec nový nôž Tosa-Ichi Shadow-Nashiji Kurouchi. Ide o zeleninový nôž Nakiri, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Rezné jadro je vytvorené z toho najlepšieho materiálu, aký si viete predstaviť. Hitachi Blue Super je označenie pre dobre známu Aogami Blue Paper II, alebo tiež Super Aogami. Jej tvrdosť je nekompromisných 63 HRC. Tak ako sme už zvyknutí pri japonských nožoch, jadro je zo strán chránené mäkšou oceľou. Čepeľ, ako už samotný názov napovedá je vo verzii kurouchi, je teda neleštená čierna. Ak sa na ňu pozrieme bližšie, rozkódujeme ďalšiu časť názvu. Nishiji v japončine znamená hruška. To preto, že textúra čepele pripomína dužinu tohto ovocia. Jej povrch je mierne zvlnený a vykazuje stopy po úderoch kováčovho kladiva. Musíme priznať, že vyzerá skutočne elegantne a i prirodzenejšie ako verzie „hammered“. Rozhranie medzi symetrickým ostrím a telom čepele tvorí ručne opieskovaný pruh.

Vysoký podiel uhlíka v oceli Aogami spôsobuje sklon k oxidácii. Preto nezabudnite nôž oplachovať a po použití vytrieť do sucha a naniesť tenkú vrstvu kaméliového oleja.

Svetlá rúčka, samozrejme v tvare osemhrana, je vyrobená z magnóliového dreva. Použiť na takýto nôž prstenec z plastu by bolo skutočné faux pas. Preto výrobca siahol po dnes nedostatkovom byvolom rohu. Nôž pôsobí veľmi decentne a svoju hodnotovú stránku nevystavuje zbytočne na obdiv. Veď nakoniec je určený pre odborníkov, ktorí okamžite pochopia, s kým majú tú česť.

Tosa-Ichi Shadow-Nashiji Kurouchi patrí bezosporu medzi najlepšie nože, aké nám poslednú dobu prešli cez ruky. Well done, Shinsuke!

©2010-2018 Copyright Roman Ulík, Nippon Knives, www.japonskenoze.sk, všetky práva vyhradené

Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie bez súhlasu autora nie je možné.

Zobrazených 1-1 z 1 záznamu.
oficiálny distribútor pre SR
oficiálny distribútor pre SR
osobný odber v Bratislave
osobný odber v Bratislave
zľavy pre verných zákazníkov
zľavy pre verných zákazníkov
doprava a platba
doprava a platba
viaceré možnosti platieb
viaceré možnosti platieb
Naši partneri

© Japonské nože 2018, eshop na mieru vytvorilo vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info